Neděle

23. června 2024

Nyní

11°

Zítra

11°

Svátek má

Zoo se po 17 letech podařilo odchovat fenky, nejmenší psovité šelmy

2. 10. 2021

page.Name
Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se po 17 letech podařilo odchovat mláďata fenků. Samice jménem Femme Fatale rodila poprvé a přivedla na svět nejméně čtyři mláďata. Fenek je nejmenší psovitá šelma na světě, uvedla mluvčí zoo Zuzana Boučková.

Chov fenků v zoologických zahradách je velmi náročný. Podobně jako ostatní pouštní zvířata jsou fenci náchylní například na plísňová onemocnění. Odchovy v zajetí zůstávají spíše ojedinělé.

O narození fenků měli dvorští chovatelé zprvu jen tušení. "Samice se 3. srpna uchýlila do nory, pak na tři týdny zmizela a nikdo ji neviděl. Když začala vylézat, bylo to jen v době, kdy byl všude kolem klid. A už bylo zjevné, že kojí. Mláďata jsme poprvé viděli na začátku září. Dnes už s jistotou víme, že jsou nejméně čtyři," uvedla zooložka Gabriela Linhart.

Mláďata i samice takřka všechen čas stále tráví v noře ve venkovním výběhu. "Pouze v noci se nyní vydávají do vnitřního boxu s proskleným oknem. Prozrazují je stopy v písku i často zválená vegetace," uvedla Linhart.

Současný pár fenků žije ve Dvoře Králové od roku 2019. Samec Fantom přišel tehdy z Říma, Femme Fatale z izraelského Ramat Ganu.

Fenkové obývají písčité pouště a polopouště v Maroku, Kuvajtu a jižním Iráku. Jejich tělo je přizpůsobeno životu právě v těchto podmínkách. Osrstěná chodidla jim umožňují pohyb v rozpáleném písku, velké ušní boltce napomáhají termoregulaci i dobrému sluchu. O nočním způsobu života svědčí jejich velké oči.

Fenek dokáže znamenitě hrabat, také na povrchu země je čilý a pohyblivý. Živí se drobnými plazy, hlodavci, ptáky a hmyzem. Nepohrdne ani datlemi, ovocem a melouny. V přírodě dokáže vydržet i velmi dlouho bez vody.

(ČTK)
Foto: Gabriela Linhartová/SPDK