Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Senzační objev: „Draci“ našli nejstarší, tzv. vlašskou knížku z 15. století

9. 8. 2021

page.Name
Už pár dnů se v Trutnově poněkud neurčitě hovoří o nálezu nejstarší vlašské knížky. Na Facebooku se z ní dokonce objevil obrázek draka, který požírá hada. Snímek zveřejnili lidé ze spolku Trutnov - město draka. Právě oni mají zásadní podíl na objevení knihy. „Je to mimořádná událost,“ říká o úspěšném pátrání předseda spolku Otto Štemberka.

Jak jste knihu objevili?
Až do druhé světové války byla uložena ve Wroclavské univerzitní knihovně pod signaturou R454, jenže pak zmizela a byla 75 let považována za válečnou ztrátu. Až loni jedna paní z Vídně upozornila Berlínskou státní knihovnu, že rukopis se nalézá právě tam. Byl dohledán a bylo mu přiděleno inventární číslo. Já jsem na tuto zprávu narazil víceméně šťastnou náhodou při hledání jiného rukopisu.

V čem je kniha tak zásadní?
Knížka, aspoň tedy její nejstarší část, pochází z první poloviny 15. století a jejím autorem měl být Florenťan Antonio Wale. Je popisem cest k nalezištím drahých kovů a kamenů v Krušných, Lužických a Orlických horách, ale také v Jeseníkách a v nemalé míře i v Krkonoších a dnešních Jizerských horách. Lze bez nadsázky říci, že tento text spustil v našich horách zlatou horečku a byl mnohokrát opisován. Ještě dnes se dají příslušné lokality dohledat. Často je doprovázely tzv. vlašské značky - symboly většinou tesané do skal, které byly tajným jazykem tzv. vlachů - hledačů.

Text k obrázku:
(volně podle překladu Pavla Zahradníka)

Jeden je duch a jedna duše, jedno je tělo a jedna vůle. To všechno dohromady tvoří mnohé divy přírody v arše živých i v hrobech mrtvých, kde smrt sjednocuje. Mnohé hady draci polykají zahánějíce tak svůj hlad. Laboranti  k vybrané krmi zasedají, křik zasvěcení je zachvacuje, nové adepty před zasvěcením zvláště. Volají: "Sláva, sláva na výsostech Bohu!".

Tento průvodce je však pouhým zlomkem celé knížky. Zbytek tvoří neuvěřitelné množství magických, astrologických a hlavně alchymistických záznamů, které nebyly nikdy odborně zkoumány a vlastně ani celé přečteny. Už na první projití textů je patrné, že knížka obsahuje dosud neznámá díla neznámých alchymistů a je tak velmi vzácným dokladem předrudolfínské hermetické filosofie.

Zkoumal někdo zápisy Antonia Wale?
Ano, byly několikrát před válkou opsány a zkoumány. Patrně nejpřesněji je opsal a vyhodnotil slezský etnograf Will Erich Peuckert a své závěry zveřejnil v publikaci Nejstarší vlašská knížka. Díky nálezu originálu budeme moci Peuckertovy závěry podrobně prozkoumat. Ostatně loni jsem v nakladatelství BOR vydal knížku, kde se této problematice podrobně věnuji. To jsem ale ještě netušil, že budeme mít možnost nahlédnout do originálu knihy.

O spolku je známo, že se zabývá alchymií. Budete zkoumat knihu podrobně?
Je to nesmírně náročné. Rozsah je totiž téměř 900 stran gotického rukopisu a převládajícím jazykem je latina. Nebude snadné se tím prokousat, ale to nejzásadnější chceme určitě z textu vytěžit. Uvažujeme o spolupráci s univerzitou, ale to je zatím předčasné. Skvělé je, že ve spolku jsou tři členové, kteří dokáží tento typ rukopisů přečíst, takže zatím budeme postupovat hlavně vlastními silami.

Jak jste se vůbec ke kopii knížky dostali?
Po nálezu na internetu vše vykomunikoval Pavel Zahradník. Faksimile jsme nechali udělat na naše náklady. Částku nezveřejním, ale vzhledem k rozsahu díla, je rozumná. Význam knihy je pro naši oblast tak zásadní, že vynaložených peněz rozhodně nelitujeme.

Překvapilo vás něco v textu?
Překvapení je tam celá řada, ty zásadní zcela jistě ještě objevíme. Pro mě osobně je skvělé, že údajný Antonio zmiňuje jako oblast s výskytem bohatství i údolí Úpy. Myslím si, že tím dokonce myslel Úpský důl, tedy vlastně Obří důl a dolování pod Sněžkou. První zpráva o tomto dolování byla dosud k roku 1511, takže jeho zpráva posouvá tuto horní činnost o dost desetiletí zpět. Taky mne potěšilo, že v alchymistické části se objevuje zcela originální dračí symbolika, jak už zveřejnil Petr Kotyza. Pro čtenáře Trutnovinek tento drobný obrázek doplňujeme hrubým neučesaným překladem, jehož smysl je však jasný a v alchymistické symbolice zcela originální (viz. rámeček).

Jak s textem naložíte dál?
Text průvodce již máme takřka přeložený a ten chceme zcela jistě v dohledné době zveřejnit. Zbytek textu bude spíš výběrovou záležitostí, ale ani v tomto případě si nechceme nic nechat pro sebe. Takže určitě budeme zvažovat formu prezentace našich badatelských výsledků.

 čtěte také: Napsal knihu o ztraceném světě hledačů


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Reprofoto: Petr Kotyza