Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Hejtman Červíček: Zpřísněná opatření bude nutné dodržovat

11. 2. 2021

page.Name
Zpřísněná omezení pohybu a dalších opatření v okrese Trutnov bude nutné dodržovat. Lépe lze ale zvládnout epidemii testováním, trasováním a urychlením očkování. ČTK to řekl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Vláda omezila kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov s účinností od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Pokud ho Sněmovna neprodlouží, bude končit už v neděli 14. února. K tomu se hejtman dnes nevyjádřil.

„Počkejme na to, jaké bude rozhodnutí Sněmovny,“ uvedl hejtman Červíček. Nemá informace, že by se rozšíření uzávěry v příštích dnech mělo dotknout i dalších okresů v kraji. „Zvažovala se opatření také v okrese Náchod, ale nebyla přijata. Opakovaně říkám, že by jakékoli rozhodnutí mělo být odůvodněné, mělo by vycházet z nějakých podkladů, předpokládám, že ministerstvo zdravotnictví podle toho také rozhodlo,“ dodal Červíček.

Lidé podle nového vládního nařízení v nejvíce postižených okresech budou moci opouštět okresy jen kvůli práci, návštěvám lékaře nebo z dalších výjimečných důvodů. Kontrolovat to bude policie. Obyvatelé dotočených okresů také budou muset od pátku nosit minimálně chirurgické roušky nebo respirátory FFP2.

Omezení pohybu se dotkne firem. Zaměstnavatelům v okresech, kterých se nové vládní nařízení týká, vláda doporučila režimová opatření na pracovištích, co největší využití práce z domova a pravidelné antigenní testování. Na Trutnovsku ve Vrchlabí je také jeden ze tří výrobních závodů automobilky Škoda Auto v ČR.

„Chápeme, že mimořádná epidemická situace vyžaduje také mimořádná řešení. Omezení pohybu z a do okresu Trutnov se bude dotýkat také některých zaměstnanců v závodě Škoda Auto ve Vrchlabí. Prokazovat se budou kartou zaměstnance a případně nebo vydávaným potvrzením o zaměstnání,“ sdělila mluvčí závodů Kvasiny a Vrchlabí Martina Gillichová.

Policie bude podle hejtmana namátkou kontrolovat dodržování opatření na přístupových silnicích. „Situace v Královéhradeckém kraji je dlouhodobě nepříznivá a žádné opatření na tom nemění prakticky nic. V tuto chvíli nám nezbývá nic jiného než to respektovat a snažit se ve spolupráci všech složek, aby opatření byla zajištěna,“ doplnil Martin Červíček.

V České televizi hejtman řekl, že jej policejní prezident ujistil, že policie bude schopna zajistit kontrolu opatření. Předpokládá, že detaily se doladí dnes.

Podle údajů ministerstva na Trutnovsku za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 1092 případů, před týdnem podle tohoto propočtu zhruba 1142 případů. Lépe na tom byly v kraji z hlediska šíření covidu-19 okresy Hradec Králové, Náchod, Jičín a Rychnov nad Kněžnou, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 824, 809, 687 a 676 případů.

Aktivních případů v kraji k 09:00 za posledních 24 hodin přibylo 544, před týdnem za stejnou dobu 633. Nejvíce aktivních případů bylo dnes v okrese Hradec Králové a Trutnov, a to 2548 a 2524, naopak nejméně na Rychnovsku, 851. Mezidenní nárůsty zemřelých lidí s covidem se v kraji drží dál vysoko, mezi dnešním a středečním přibylo 11 zemřelých, předtím 16, deset a před týdnem 16, vyplynulo z dnešního sdělení hradecké KHS.

ČTK