Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Lázně v Janských Lázních začnou nabízet pocovidovou léčbu

7. 2. 2021

page.Name
Státní léčebné lázně Janské Lázně během února začnou nabízet lázeňskou léčbu po prodělaném onemocnění covid-19, a to nejen pro samoplátce, ale i pro pojištěnce.

I přes protiepidemická opatření lázně fungují, jsou ale obsazené zhruba z 60 procent. Od podzimu mají také covidové oddělení pro pacienty s mírnějším průběhem onemocnění. Uvedl to ředitel podniku Státní léčebné lázně Janské Lázně Martin Voženílek. Ztrátu lázní na tržbách způsobenou protikoronavirovými opatřeními vyčíslil na zhruba 12 milionů korun. Česko se potýká s epidemií covidu-19 od jara 2020.

„Ekonomické dopady jsou značné, velký propad je především u samoplátců. U pojištěnců kompenzační vyhláška přeci jenom částečně propad zmírnila,“ řekl Voženílek.

Lázně v Janských Lázních zatím na výraznější státní podporu nedosáhly. Například na jaře byl sice spuštěn program Covid - ubytování, ze kterého bylo možné žádat pomoc na ubytovací zařízení, která fungují v režimu klasických hotelů. "Na tento program jsme nedosáhli, protože z tohoto programu jsou státní podniky vyloučeny. Naopak nám pomohl program Covid-lázně a také Antivirus, díky tomu jsme nemuseli zatím propouštět," uvedl Martin Voženílek.

Doufá, že o speciální rehabilitační programy po prodělaném onemocnění covid-19, bude zájem. „Základem tohoto programu je, že jsme rehabilitační a klimatické lázně, proto předpokládáme, že již samotný pobyt bude prospěšný. Součástí budou inhalace, dechová cvičení, celková kondiční cvičení nebo nordic walking,“ sdělil Voženílek.

Už v loňském roce lázně přijaly několik pacientů po prodělaném covidu, zatím šlo ale jen o jednotlivce. „Myslím, že zájem bude značný. Chceme také využít zkušenosti, které s covid pozitivními pacienty máme,“ pronesl.

V léčebných lázních funguje od podzimu covidové oddělení, které má asi 30 lůžek, ale až na začátku ledna zaznamenalo výraznější příliv pacientů. Cílem oddělení je odlehčit přeplněným nemocnicím. Je určeno pacientům s covidem-19 s lehčím průběhem, kteří nepotřebují ventilovaná lůžka. „Tento týden jsme měli zhruba osm covid pozitivních pacientů, uvidíme, jestli budeme covidové oddělení dál držet. Potýkáme se s výpadkem zaměstnanců. V případě potřeby budeme připraveni covidová lůžka v řádech dnů znovu otevřít,“ pravil Voženílek.

Lázně mohou aktuálně přijímat hosty na komplexní a příspěvkovou lázeňskou péči a samoplátce na léčebné pobyty. Hostů je ale nejméně za posledních několik let. „Celková obsazenost je asi 60 procent, velký propad je kvůli samoplátcům. Jinak kapacita pojištěneckých lůžek je zaplněna asi z 80 procent. Od roku 2014 jde o nejnižší obsazenost,“ přiblížil Voženílek.

Podle něj do lázní v poslední době míří především pacienti po úrazech. „Přijíždějí ti, kteří rehabilitační péči potřebují. Kdo má možnost, tak si pobyt odloží. Návrhů na lázně chodí nyní třeba až o 30 procent méně proti předchozím rokům,“ řekl Voženílek.

Léčebné lázně v Janských Lázních disponují 750 lůžky. Kapacita dětské léčebny je 330 lůžek včetně lůžek pro doprovod. Lůžek pro pacienty je asi 230. Léčí nemoci pohybového aparátu, stavy po úrazech a operacích, respirační, nervová a nervosvalová onemocnění, obrnu a roztroušenou sklerózu. V roce 2016 vláda rozhodla, že lázně nebudou privatizovány.

ČTK
Foto: Facebook Janské Lázně SPA