Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Okresní lockdown. Pohyb z území Trutnovska a do něj bude silně omezen

11. 2. 2021

page.Name
Vláda omezila kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresu Trutnov. Lidé, kteří tam bydlí, nebudou moci až na výjimky okres opouštět, jiní do něj nebudou moci. Opatření bude platit od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Pokud ho Sněmovna neprodlouží, bude končit v neděli 14. února. Stejné opatření v rámci Česka bude platit i pro okresy Cheb a Sokolov.

Počet nově nakažených je v trutnovském okrese třikrát až čtyřikrát větší, než v jiných oblastech. V poslední době navíc docházelo k dalším nárůstům. Proto se vláda rozhodla omezit u nás volný pohyb osob. „Osobám, které v okrese bydlí, jsme zakázali je opouštět, a osobám, které zde bydliště nemají, naopak zakázali sem přijet,“ oznámil dnes ráno ministr zdravotnictví Jan Blatný. Stejné opatření v rámci Česka bude platit i pro podobně zasažené okresy Cheb a Sokolov.

Výjimky platí pro cesty za prací, nebo kvůli zajištění bezpečnosti, veřejného pořádku, řešení krizových situací nebo ochrany veřejného zdraví. „Zákaz se nevztahuje na žáky a studenty, kteří mají povolenou účast ve školských zařízení,“ zdůraznil ministr zdravotnictví.

Výjimkou je rovněž péče o příbuzné či zvířata, a nutná návštěva zdravotnických zařízení. „Lidé musí vždy deklarovaný účel cesty doložit, kontrolovaný bude za účasti policie,“ upřesnil Blatný.

Na dodržování opatření má dohlížet policie. „V tuto chvíli je předpoklad takový, že by policie měla opravdu stát na hranicích okresu Trutnov a budou probíhat intenzivní namátkové kontroly. Ty by měly být zaměřené na osoby, které teď opravdu nemají důvod do okresu Trutnov cestovat. Je otázkou, jak to policie bude zvládat. Včera jsem však byl v kontaktu s policejním prezidentem a ten mě ujišťoval, že budou schopni to zajistit. V tuto chvíli se to dolaďuje,“ řekl v rozhovoru pro ČT24 hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Kamiony okresem projíždět mohou, ale nesmí v něm zastavit. Výjimkou bude třeba porucha vozidla.

Lidé v trutnovském okrese mají nově povinnost nosit minimálně chirurgickou roušku, nebo respirátor FFP2. „Jedná se nařízení pro všechny vnitřní prostory, veřejnou dopravu a všechna veřejná místa, kde jsou dva lidé na méně než dva metry od sebe,“ vysvětlil ministr zdravotnictví. Stát do regionu pošle roušky, do škol respirátory, slíbil Blatný.

Omezení platí od půlnoci na pátek a platit mají do konce nouzového stavu, tedy do neděle 14. února. Sněmovna aktuálně jedná o jeho porodloužení. 

Zaměstnavatelům na Trutnovsku vláda dnes doporučila, aby na pracovištích zavedli režimová opatření a maximálně omezili fyzické kontakty osob, jejich shlukování ve společných prostorách a využili maximálně možnost home office.

Uzavření okresu se nelíbí Ivanu Adamcovi, starostovi Trutnova, druhého největšího města v hradeckém kraji. „Je to typické vládní nařízení - ani oblečená, ani nahá. Je to celé velmi děravé. Jediné pozitivum vidím v tom, že bychom měli dostat respirátory nebo roušky. Míra takových nařízení, která stále houstne, způsobí jen to, že občané to dodržovat nebudou, jsou z toho čím dál tím víc unavení. Je to typické nařízení, které je v tomto duchu," řekl pro ČTK.

Pavel Cajthaml, ČTK
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler