Pondělí

22. července 2024

Nyní

17°

Zítra

12°

Svátek má

Označit hory jako rizikové místo je scestné a zavádějící, tvrdí šéf vlekařů

3. 2. 2021

page.Name
Označit pohraniční horské oblasti republiky za rizikové z hlediska šíření koronaviru z důvodu turistického ruchu, je podle Asociace horských středisek (AHS) scestné a zavádějící. Má to zdůvodnit pokračující neopodstatněnou uzávěru lyžařských areálů.

Podle ředitele AHS Libora Knota vláda pokračuje v politickém rozhodování o skiareálech, a nepřihlíží k racionálním argumentům. Knot tak reagoval na tiskovou zprávu ministerstva zdravotnictví, podle níž je na horách vyšší riziko nákazy covidem-19 než v jiných oblastech.

„Před dvěma měsíci na tom byl podle ministerstva zdravotnictví nejhůře Zlínský kraj. Jak by pan ministr zdůvodnil, že se tam nákaza šířila nejrychleji? To bylo proto, že tam žádné hory nejsou? Je to úplně stejně scestná logika,“ uvedl ředitel AHS Libor Knot.

Podle něj se zaplněností nemocnic v pohraničních oblastech nemá turistický ruch a jarní prázdniny co do činění. „Problém není na horách,“ zdůraznil Knot.

Ministerstvo zdravotnictví v úterý označilo situaci v horských střediscích a příhraničních oblastech za kritickou. Podle ministra Jana Blatného (za ANO) se tam setkávají lidé z celé země a řada obyvatel ignoruje nařízení. Data podle ministra ukazují, že nakažených na 100.000 obyvatel je v příhraničních regionech víc, zejména v oblastech s horskými středisky.

„Lidé se setkávají v rámci republiky na daleko rizikovějších místech. To, že se lidé setkávají na čerstvém vzduchu, navíc v době jarních prázdnin, nemůže být důvod k tomu něco omezovat,“ sdělil Knot.

Asociace nedávno ostře kritizovala uzavření posledních několika lanových drah, které na horách sloužily pro pěší a běžkaře. „Z epidemického hlediska to bylo naprosté plácnutí do vody, nic neřešící zákaz. Svědčí to o nekompetentnosti," řekl Knot. Provoz lanových drah a vleků byl do soboty omezen jen v souvislosti s užíváním sjezdových tratí. Po zpřísnění protiepidemických opatření přestala minulý týden platit i tato výjimka.

Kvůli epidemii koronaviru je od 27. prosince z nařízení vlády zastaven provoz lyžařských areálů. Zástupci areálů opakovaně požadují obnovení provozu, a to za přísnějších podmínek než například v Rakousku, kde se lyžuje.

(ČTK)
Foto: Miloš Šálek