Pondělí

22. července 2024

Nyní

17°

Zítra

12°

Svátek má

S testováním na Trutnovsku pomohou mobilní odběrové týmy

9. 2. 2021

page.Name
Trutnovský region je již delší dobu jednou z nejvíce covidem zasažených oblastí v republice. S rozšířením testování obyvatel mají nově pomoci mobilní odběrové týmy. Vzorky budou odebírat v okolních obcích i ve velkých firmách.

Krajský úřad Královéhradeckého kraje ve spolupráci s Armádou ČR, Oblastní nemocnicí Trutnov a městem Trutnov chtějí urychlit a usnadnit antigenní testování obyvatel Trutnovska na covid. Minimálně do konce února tak budou nasazeny dva mobilní odběrové týmy vyslané Armádou ČR v tříčlenném složení zdravotník, řidič a administrátor.

„Úspěch mobilního testování, které může pomoci zbrzdit prudký nárůst počtu infikovaných lidí, bude záviset především na zájmu obyvatel trutnovského regionu. Prosím proto všechny místní občany, u kterých je pravděpodobné, že mohli s infekcí přijít do kontaktu, aby se nechali zdarma otestovat,“ uvedl lékař Zdeněk Fink, radní pro zdravotnictví Královéhradeckého kraje, který připojil velké poděkování Armádě ČR za vstřícné a rychlé jednání a stejně tak i městu Trutnovu a Oblastní nemocnici Trutnov.

Oba týmy budou testovat obyvatele obcí na území ORP Trutnov (Janské Lázně, Pec pod Sněžkou, Rtyně v Podkrkonoší, Úpice, Žacléř, Svoboda na Úpou, Mladé Buky, Velké Svatoňovice, Malé Svatoňovice a Bernartice). V případě volných kapacit bude testování nabídnuto i dalším obcím. Starostové své občany budou informovat, kdy a na jakém místě bude u nich v obci testování probíhat

„Chceme zintenzivnit testování našich občanů, identifikovat nakažené, pomoc zabránit dalšímu prudkému šíření a zároveň zjistit, proč se tu epidemie šíří v takové míře v porovnání s ostatními regiony v republice,“ vysvětluje trutnovský starosta Ivan Adamec. Jeden z odběrových týmů bude vzorky odebírat také u velkých zaměstnavatelů v okrese. „Firmy a organizace, které projeví o antigenní testování zájem, informují o podrobnostech k odběrům své zaměstnance,“ dodává.

Mobilní odběrové týmy zahajují testování dnes. Zájemci se nebudou objednávat přes rezervační systém Reservatic, jak je tomu při testování ve stacionárních odběrných místech. Vzhledem ke zjednodušení administrativy týmy předpokládají provedení až 300 testů denně. V případě pozitivního výsledku bude pacientům ihned proveden také PCR test.

Odběrová místa a termíny v obcích:

  • Malé Svatoňovice – úterý 9. února, 13:00-15:00, kulturní sál
  • Velké Svatoňovice – úterý 9. února, 16:00-18:00, obecní sál
  • Mladé Buky – středa 10. února, 8:00-11:00, šatny ZŠ
  • Svoboda nad Úpou – středa 10. února, 8:00-11:00, objekt bývalé radnice
  • Rtyně v Podkrkonoší – středa 10. února, 13:30-18:00, kulturní dům
  • Úpice – středa 10. února, 13:30-18:00, městský sál
  • Žacléř – čtvrtek 11. února, 8:00-17:00, tělocvična mateřské školy
  • Janské Lázně – pátek 12. února, 8:00-11:00, předsálí městského kina
  • Pec pod Sněžkou – pátek 12. února, 13:30-18:00, budova bývalé školy ve Velké Úpě
  • Bernartice – termín bude upřesněn, tělocvična

(red, tz-mde)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Města Trutnova