Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Uspořádá Špindlerův Mlýn dětskou zimní olympiádu v roce 2023?

9. 2. 2021

page.Name
Královéhradecký kraj usiluje o pořádání X. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky 2023 ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Vedení kraje předloží zpracovanou přihlášku pořadatelského kraje na březnovém zasedání krajskému zastupitelstvu ke schválení a poté přihlášku odešle Českému olympijskému výboru, který o přidělení pořadatelství rozhodne. Uvedl to náměstek hejtmana pro školství a sport Arnošt Štěpánek (Piráti).

Financování akce kraj případně zajistí v roce 2022 a 2023 z vlastních zdrojů a z finančních prostředků Národní sportovní agentury, příspěvku Českého olympijského výboru a ostatních krajů. Celkový rozpočet akce je zhruba 30 milionů korun. Částku, která by měla jít za hradeckým krajem, zástupci hetmanství neuvedli.

"Špindlerův Mlýn splňuje veškeré podmínky lyžařských svazů na úroveň soutěží i další podmínky pro konání a potřeby například České televize, která by měla realizovat hodiny přímých přenosů včetně olympijského studia a dalších sestřihů," uvedl Štěpánek.

Podle něj je velká pravděpodobnost, že pořadatelství olympiády v roce 2023 ve Špindlerově Mlýně kraj získá. "Na 90 procent jsme na tom s olympijským výborem dohodnuti. Nemám signál, že by se o toto pořádání nějaký jiný kraj ucházel na takové úrovni intenzity jako my," řekl Štěpánek.

Kraj vybíral mezi středisky v Krkonoších a Orlických horách. Mezi důležité hledisko při výběru vhodné lokality patřila, co nejjednodušší organizace her, včetně sportovního zázemí, dopravní dostupnosti, ubytovacích kapacit. Pro krajské výpravy sportovců a trenérů je potřeba téměř 1000 lůžek v lyžařském areálu nebo v jeho blízkosti.

Zimní olympijské hry počítají se zařazením deseti sportů, a to alpské lyžování, běžecké lyžování, biatlon, krasobruslení, lední hokej, lyžařský orientační běh, skicross, snowboarding, šachy a sport handicapovaných.

Špindlerův Mlýn má s pořádáním velkých zimních sportovních akcí zkušenosti, například v roce 2019 se v tamním lyžařském areálu konal Světový pohár žen ve sjezdovém lyžování. Špindlerův Mlýn pořádal slalomy a obří slalomy žen poprvé v prosinci 2005, pak v lednu 2008 a v březnu 2011.

(ČTK)
Ilustrační foto: Jiří Štefek