Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

21°

Svátek má

V Obřím dole spadla lavina, zemřel sedmnáctiletý skialpinista

15. 2. 2021

page.Name
V okolí Slezského domu u Sněžky spadla v pondělí po poledni lavina. Na místě v oblasti Úpské rokle zavalila dva skialpinisty ve věku 45 a 17 let. Mladší skialpinista zemřel, staršího se záchranářům podařilo zachránit.

Starší muž nebyl masou sněhu zcela zasypán a podařilo se mu kontaktovat linku 155 Hradeckého kraje. „Ti pak ihned kontaktovali nás a my jsme do velmi obtížného terénu ihned vyslali naše záchranáře z Pece pod Sněžkou. Vzhledem k situaci jsme pak do akce vyslali i další kolegy z jiných krkonošských stanic,“ uvedl Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše s tím, že muž byl po události zmatený, a proto byly zpočátku informace nejasné.

Jakmile se záchranáři dostali na místo, zjistili, že starší z obou skialpinistů se dokázal částečně z laviny vyprostit. „Mezitím jsme získali informaci, že s ním byl další  skialpinista a naši členové začali bez zaváhání hledat pomocí lavinových vyhledávačů. Zdravotnická záchranná služba také na místo vyslala dva vrtulníky leteckých záchranářů. Jeden z nich transportoval prvního muže,“ řekl náčelník Jirsa.

Po přibližně pěti minutách pátrání nalezli pod sněhem záchranáři i mladšího skialpinistu. „Vrtulník mezitím vysadil lékaře a ten ihned začal s pokusem obnovit chlapci životní funkce. Bohužel po nějaké době byl nucen konstatovat smrt,“ doplnil Pavel Jirsa. Dodal, že skialpinisté strhli lavinu dlouhou 400 až 500 metrů, která měla v odtrhové části délku cca 60 metrů a výšku 0,5 až 1,5 metru. Podle Správy KRNAP se pohybovali v zakázané zóně hor mimo turistické a lyžařské trasy.

V Krkonoších platí v lavinových katastrech druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Na hřebenech je 80 až 130 centimetrů sněhu.

(bog, tz-rze)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová