Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

V Krkonoších bylo v létě méně turistů než loni, na Sněžce opět nápor

30. 9. 2021

page.Name
Krkonoše zaznamenaly v červenci a v srpnu slabší návštěvnost než loni v létě. Pod velkým náporem z české i polské strany byla opět Sněžka. Vyplývá to z dat automatických sčítačů, které monitorují pohyb pěších turistů, cyklistů a automobilů v Krkonoších.

"Je patrné, že letní sezona byla ovlivněna možností vycestovat do zahraničí a obzvláště počasím, kdy letošní prázdniny byly srážkově nadprůměrné," uvedl dnes mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Přes pokles šlo o jednu z největších návštěvností od roku 2012, kdy správci parku průchody monitorují.

Data ze sčítačů podle Drahného potvrdila, že návštěvnost hřebenových partií Krkonoš letos nedosáhla takové intenzity, jako v extrémním roce 2020. "Pokles byl zaznamenán nejen u pěších návštěvníků, ale i v počtech průjezdů cyklistů i automobilů směřujících do vrcholových částí Krkonoš. Pouze sčítače na české straně masivu Sněžky v srpnu zaznamenaly v součtu více průchodů než v roce minulém," uvedl Drahný.

Například hřebenová Labská bouda loni v červenci zaznamenala přes 45.000 průchodů, zatímco letos to bylo pod 40.000. Snížení průchodů vykázaly i profily Kovárna, Jelenka, Luční bouda a Výrovka.

Výstupy pěších na Sněžku z české i polské strany byly v červenci ve špičkách vyšší než loni. "Během prvního prodlouženého prázdninového víkendu vystoupalo na vrchol Sněžky dne 6. července přes 9470 osob, ve dvou dnech v posledním červencovém týdnu to bylo 8791 a 8474 osob," uvedl mluvčí. V počtech není zahrnuta přeprava lanovkou z Pece pod Sněžkou na Sněžku, jejíž kapacita činí 250 lidí za hodinu.

V srpnu vystoupalo v některých dnech na vrchol Sněžky výrazně přes 8000 pěších návštěvníků, a to zejména 7., 21. a 25. srpna. Podle Správy KRNAP však byla reálná návštěvnost zřejmě vyšší. "Data lze považovat za podhodnocená z důvodu principů fungování monitorovací techniky, proto počítáme s tím, že byly reálně překročeny," uvedl mluvčí.

Správa KRNAP k monitoringu návštěvnosti zejména hřebenových partií Krkonoš používá automatické sčítače. Ke sledování pohybu pěších turistů používá pyroelektrické senzory, to znamená technologii založenou na záznamu skokové změny teploty, kterou vyvolá průchod návštěvníka. Celkem je na celém území KRNAP rozmístěno 27 sčítacích zařízení Eco-counter.

(ČTK)
Ilustrační foto: Miloš Šálek