Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

YogFest Hor chce vrátit lidem radost z pohybu

8. 9. 2021

page.Name
Po velmi zdařilé premiéře v roce 2019 musely pořadatelky jógového festivalu v Trutnově – YogFest Hor – druhý ročník zrušit kvůli koronaviru pár dní před konáním. Ilona Limberská a Veronika Tomko však milují výzvy a spojuje je láska k józe, a tak naplánovaly setkání na podložkách v Uffu i pro letošní rok, v sobotu 18. září. „Vnímáme potřebu vrátit lidem radost, radost z pohybu,“ tvrdí v úvodu našeho rozhovoru Ilona Limberská.

Ilčo, co sis vytyčila za cíl, že bys chtěla změnit po zkušenostech s prvním ročníkem?
Asi bych to nenazvala potřebou něco změnit. První ročník byl kvalitní, o to náročnější je udržet laťku. Cílem a snahou bylo sestavit program tak, aby reflektoval souvislosti s pandemií. Máme za sebou období pravidel, co smíme, nesmíme a musíme. A to se podepsalo na omezení pohybu, nálady, psychice a radosti ze života celkově. Vnímám, že je potřeba návratu na začátek – k jednoduchému, ale zdravému pohybu a tento návrat je ten vyšší stupeň jógy.

Co jogínky a jogíny na letošním festivalu čeká?
Opět široká škála lekcí, kde si můžou účastníci vyzkoušet různé styly a třeba si najít „ten svůj“. V nabídce je například hatha jóga s Láďou Lebedou, který praktikuje jógu 40 let, nemá Facebook ani Instagram a jógou prostě žije. Jeho přednášku a lekci doporučuji především úplným začátečníkům. Každá lekce v programu nabídne možnost ponořit se do vlastního nitra, zažít stav uklidnění a relaxace. Ať už vyzkoušíte tichou jin jógu s Veronikou Carmanovou, pulsující čakra jógu s Bárou Hu, energickou a zpívající Markétu Faustovou, či s důrazem na dech prana jógu s Kateřinou Novákovou.

Soutěž o vstupenky

Chcete na YogFest hor vyrazit? Nabízíme vám soutěž o vstupenky.

A pozor! Soutěž je o čtyři různé druhy vstupenek. Jeden vítěz získá volný vstup na celý festival, druhý na přednášku, třetí na workshop a čtvrtý na koncert.

Zapojit do soutěže se můžete ZDE.

A je něco, na co bys z letošního programu chtěla speciálně upozornit?
Těžká otázka. Nejradši bych vyzdvihla každou lekci zvlášť. Ale přeci jen doporučuji workshop Iyengar jóga v postcovidové době a čakra jógu s Bárou Hu a v neposlední řadě poslední bod programu, koncert slovenského instrumentalisty, který si říká Maok.

Jaké příběhy a přednášky se letos budou odehrávat v přednáškovém sálu?
Jak už jsem zmínila, zajímavá bude přednáška s Láďou o meditaci a zklidnění. Výborná Andrejka Žilková pohovoří o mindfulness. Možná už víme něco o všímavosti, ale ještě celkem nechápeme, co to je a jaké benefity nám to může do života přinést. No, a workshopy s Bárou Hu bývají vyprodané vždy a všude. Bára je výjimečná osobnost. Na přednášky lze zajít zvlášť, odděleně od festivalu. Návštěvníci festivalu mají workshopy a přednášky v rámci vstupenky.

Musela jsi v souvislosti s covidem řešit nějaká opatření?
Řídíme se platnými předpisy. Návštěvníci se musí při příchodu prokázat splněním jedné z podmínek, za kterých se dnes může chodit na akce. Podrobně rozepsané je to na webových stránkách www.yogfesthor.cz. Kapacita festivalu může být zcela naplněna, v našem případě je to 160 míst v hlavním sále a 60 míst v přednáškovém sále. Cvičení probíhá bez roušek. Občerstvení během festivalu je v samostatném prostoru.

Čím se YogFest Hor odlišuje od ostatních festivalů?
Žádný festival nestřeží Krakonoš. (smích) Dále všudypřítomnou radostí, krásným prostředním Uffa, rodinnou atmosférou. Nejdůležitější složkou ale bude vždy láska k tomu, co děláme. Snaha vyvolat emoce a důvěru. To se u prvního ročníku povedlo. V dnešním světě negativního prostředí je to potřeba. Myslím, že každý, kdo něco pořádá a podniká, jde stejným směrem.

V názvu festivalu jsou hory. Co ty na horách miluješ?
Hory a příroda jsou propojení a energie. Když potřebuji přemýšlet, nebo naopak vypnout nebo když nejsem ve své kůži, vždy vyrazím na hory. Dávají mi svobodu a nadhled.

Jaká jsou tvoje oblíbená místa, kde cvičíš jógu?        
Místo pro mě nehraje roli, podložka se dá rozbalit všude. Výzvou zůstává udržet morál u pravidelnosti praxe, bořit zajeté mýty a představy, kráčet po této cestě dál a dál. Tahle cesta nikdy nekončí.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Pavlína Martin