Sobota

13. července 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

V trutnovské porodnici přišlo na svět miminko válečných uprchlíků

9. 3. 2022

page.Name
Jmenuje se Eva, narodila se dnes krátce po páté hodině ráno, váží 3,3 kilogramů a měří 49 centimetrů. Další radostná zpráva z trutnovské porodnice. Šťastnější je ale o to víc, že se narodila rodičům, kteří museli za dramatických okolností prchnout z Ukrajiny před ruskou agresí.

Když se manželé Khrystyna a Sviatoslav dozvěděli z médií o začínajícím vojenském konfliktu v jejich rodné zemi, na nic nečekali. Do auta narychlo naložili to nejnutnější a společně se sestrou jednoho z manželů a jejím dítětem se vypravili na dlouhou cestu z města Lvov. Třicetiletá Khrystyna byla v 38. týdnu těhotenství. „Celou cestu jsem se o svou ženu a naše miminko velice bál. Měl jsem strach, co vše se nám může cestou přihodit,“ vypráví Sviatoslav.

První úleva přišla po překročení ukrajinských hranic, po dvanáctihodinové cestě. Konečně pak po 19 hodinách dorazili do Žacléře, kde našli v bytě Sviatoslavovy maminky nový domov. Zdravá holčička se narodila o dva týdny později v trutnovské porodnici. „Moje žena i já jsme zdravotníkům této nemocnice nesmírně vděční. Z celého srdce jim děkujeme za péči, kterou mé ženě a naší dcerce poskytují,“ říká s dojetím Sviatoslav.

Mladá rodina zůstává pohromadě i na oddělení šestinedělí. Sviatoslav, který se domluví česky, překládá své ženě. Ačkoliv jsou oba šťastní, že jsou i se svým prvorozeným dítětem v bezpečí, vědí, že jejich nesnadná cesta pokračuje dál.

Oba manželé mají vysokoškolské vzdělání a Sviatoslava nyní čeká hledání práce, aby se o svou rodinu mohl postarat. Malou Evičku obdarovaly sestřičky z porodnice a oddělení šestinedělí malým dárkem a přáním toho nejlepšího do života.

(pac, luc)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Lucie Chytilová/Nemocnice Trutnov