Pondělí

22. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

KRNAP v místě pádu smrku na auto pokácí 15 stromů, silnice je zavřená

20. 6. 2022

page.Name
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) preventivně pokácí v místě tragického pádu smrku na auto u silnice do Malé Úpy 15 stromů. Dřevorubci s kácením začali dnes ráno, ale jejich práci zkomplikovala bouřka a déšť. Proto budou kácet i v úterý a silnice na Malou Úpu bude zatím dál uzavřená. V autě po pádu smrku zahynuli tři lidé, policie případ vyšetřuje jako trestný čin usmrcení z nedbalosti.

K zemi půjdou stromy, které jsou stejného charakteru jako padlý strom. Zřícený smrk měřil asi 30 metrů a byl starý kolem 150 let. „Zatím jsme nezjistili, že by u některého z preventivně kácených stromů hrozilo nebezpečí bezprostředního pádu,“ řekl mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Policie i KRNAP míní, že pravděpodobnou příčinou pádu stromu byl poryv větru. Strom byl také zřejmě zasažený hnilobou. Kmen zříceného stromu policisté zajistili ke znaleckému zkoumání. „Policii poskytujeme maximální součinnost,“ uvedl Drahný.

Silnice na Malou Úpu a na hraniční přechod do Polska na Pomezních boudách je od křižovatky se silnici Trutnov - Pec pod Sněžkou od nedělního odpoledne uzavřená. Řidiči mohou pro cestu využít objízdné trasy mezi Velkou Úpou, boudou Jana a Spáleným Mlýnem nebo z Horního Maršova přes Lysečinskou boudu. „Jde o výjimečnou situaci. Jinak je na tyto cesty vjezd zakázán,“ poznamenal Drahný. Do Malé Úpy se také motoristé mohou dostat přes Polsko.

Strom spadl na auto na silnici II/252 do Malé Úpy asi 200 metrů za odbočkou ze silnice Trutnov – Pec pod Sněžkou. V autě, které jelo od Malé Úpy, na místě zemřely dvě ženy ve věku 76 a 88 let a patnáctiletý chlapec. Šestasedmdesátiletého řidiče záchranáři vrtulníkem převezli do nemocnice.

„Policisté zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin usmrcení z nedbalosti. U mrtvých osob byla nařízena soudní pitva,“ uvedla krajská policejní mluvčí Iva Kormošová. U řidiče, který pád stromu se zraněním přežil, policie nemohla udělat dechovou zkoušku na alkohol. Proto u něj policisté nařídili odběr krve.

Na zničeném autě policie odhadla škodu na 370 000 korun, na stromě a zničeném kovovém svodidle na 15 000 korun. „Příčina a všechny okolnosti nehody včetně pádu stromu jsou předmětem dalšího vyšetřování trutnovských policistů,“ sdělila mluvčí.

Správa KRNAP stromy podél cest podle Drahného průběžně sleduje a rizikové stromy, u nichž by mohl hrozit pád, preventivně kácí. Riziko sražení stromu větrem se ale podle něj nikdy zcela eliminovat nedá. Nedělní tragédie je podle něj první takovým případem v Krkonoších.

V Krkonoších v neděli odpoledne vál silný vítr. Podle dat z meteorologické stanice na poštovně Anežka na Sněžce měl vítr v neděli před 14:30 v nárazu rychlost 121,7 kilometru v hodině, což bylo nad hranicí orkánu, která je 118 kilometrů v hodině.

ČTK
Foto: HZS Královéhradeckého kraje