Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Logo zimní olympiády ve Špindlu navrhl trutnovský gymnazista

17. 6. 2022

page.Name
Zimní Olympiáda dětí a mládeže (ODM) ČR, která bude v lednu 2023 v Královéhradeckém kraji, má své logo. Vzešlo ze 101 návrhů zaslaných do soutěže, kterou vyhlásil Královéhradecký kraj pro žáky středních škol. Autorem vítězného návrhu je student trutnovského gymnázia Antonín Schmied. Symbolem nadcházející ODM v kraji bude zimní čepice.

Centrem akce, která se uskuteční 22. až 27. ledna 2023, bude krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Celkem na desátý ročník zimní dětské olympiády do Královéhradeckého kraje zamíří zhruba 1700 sportovců. Kraj olympiádu organizačně zajišťuje.

„Do příprav olympiády jsme zapojili středoškoláky, aby tvůrčím způsobem přispěli k přípravě této akce a zároveň si vyzkoušeli, jak vypadá reálná práce na komerčních zakázkách. Záměrně jsme nechali podobu grafického návrhu loga tak, aby jeho autoři nebyli limitováni technikou tvorby. Důležitý byl originální nápad a myšlenka, nikoliv formát návrhu. Vítězné logo splňuje vše a mě těší, že autorem je žák z naší krajské školy Antonín Schmied,“ řekl hejtman Martin Červíček.

Kraj ocenil vítězný návrh poukazem na nákup zboží v hodnotě 10 000 korun. „Několik let chodím na počítačovou grafiku. Pojal jsem to jako výzvu, přemýšlel jsem, co všechny na olympiádě spojuje. Napadlo mě, že je to čepice, co nás zahřívá a spojuje," uvedl žák třetího ročníku Gymnázia Trutnov Antonín Schmied.

Základní podoba loga je definovaná podle grafického manuálu Českého olympijského výboru. Středoškoláci měli za úkol vytvořit symbol pořadatele, který je jedinečný pro konkrétní hry v daném roce a místě konání. Soutěžící tvořili návrh v libovolném grafickém editoru, ale museli splnit požadovaná kritéria. Do soutěže přišly návrhy z 19 škol.

„Vítězné logo zaplaví všechna sportoviště a jako bonus nám ještě umožní výrobu symbolu olympiády, kulich, který se v zimě bude hodit a účastníkům her zůstane jako vzpomínka na Královéhradecký kraj,“ sdělil Štěpánek.

Zahajovací ceremoniál bude na zimním stadionu v Hradci Králové. Lyžaři a snowboardisté budou soutěžit na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně a do Vrchlabí zamíří biatlonisté, zimní orientační běžci a běžkaři. Týmy hokejistů změří síly ve dvou halách, jedna bude připravena ve Vrchlabí a druhá v Trutnově. Krasobruslaři svůj boj o medaile svedou v Nové Pace. Slavnostní zakončení jubilejního ročníku ODM bude ve Špindlerově Mlýně. Olympijský dům vznikne v hotelu Volareza ve Špindlerově Mlýně a bude volně přístupný veřejnosti. Tam bude vzdělávací olympijská zóna a prostor pro doprovodný program pro školy.

Olympiáda dětí a mládeže je každoroční celostátní soutěž pro děti od deseti do 16 let, které bojují o individuální medaile a také o body pro svůj kraj, do jehož reprezentačního týmu se svými výkony nominovali, uvedli pořadatelé.

ČTK
Foto: Dan Lechmann