Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Na Mapě republiky v Krkonoších bylo přes 11 metrů sněhu, odtaje v červenci

3. 6. 2022

page.Name
Teplé počasí posledních dní urychluje tání na sněhovém poli známém jako Mapa republiky ve východních Krkonoších. Právě v tyto dny už má svůj charakteristický tvar. Nejpravděpodobnějším termínem, kdy odtaje, je polovina července, uvedl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Maximum uplynulé zimní sezony 2021/2022 tam bylo naměřeno 3. března, a to 11,2 metru. Z hlediska dlouhodobého měření v lokalitě na úbočí Studniční hory jde podle Drahného o průměrnou či mírně nadprůměrnou hodnotu.

"Za pěkného počasí je nyní dobře vidět i od Hradce Králové. V závislosti na počasí lze odhadnout, že roztaje někdy v polovině července. Pouze pro připomenutí, sněhové pole leží v klidovém území Krkonošského národního parku a nelze k němu dojít volným terénem," řekl dnes Drahný.

V uplynulé zimní sezoně byla podle něj sněhová pokrývka na hřebenech Krkonoš průměrná, zima byla charakteristická častým střídáním chladnějších a teplejších period. "Ještě nyní by na Mapě republiky mohl sníh v maximech dosahovat šest až osm metrů," řekl Drahný.

Správa KRNAP v místě měří mocnost sněhu více než 20 let několikrát za sezonu. Cílem výzkumu je pochopit, jak sněhová pokrývka ovlivňuje mikroklima v závětrné oblasti Studniční hory. Absolutní maximum Správa KRNAP zaznamenala v zimní sezoně 1999/2000, kdy tam byla 15,7 metru mocná sněhová vrstva. Sněhové pole tam tehdy odtálo v první dekádě srpna. Maxima jsou tam zaznamenávána většinou na jaře. Jak sněhové pole odtává, ztrácí postupně tvar první republiky, až nakonec zůstávají střední Čechy.

Mapou republiky se nazývá sněhové pole na jižním svahu Studniční hory nad Modrým dolem, bývá v nadmořské výšce 1420 až 1455 metrů. Přestože leží na jižním svahu, který odtává nejdříve, sníh tam zůstává nejdéle v Krkonoších. Důvodem je modelace terénu a větrné proudy anemo-orografického systému Bílého Labe, které pravidelně ukládají obrovská množství sněhu, uvedl KRNAP.

Charakteristického tvaru sněhového pole si všimli před desítkami let turisté a začali mu přezdívat Mapa republiky.

(ČTK)
Foto: Správa KRNAP