Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

V Krkonoších se šíří lupina, která ohrožuje horské louky

19. 6. 2022

page.Name
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) vyzývá k boji proti invazivnímu druhu, lupině mnoholisté. Tato rostlina, známá také jako vlčí bob mnoholistý, je původem ze Severní Ameriky a představuje pro krkonošské luční druhy značné riziko.

Lupina mnoholistá kvete od června a její bohatá květenství plodí velké množství semen s vysokou klíčivostí. V Česku je klasifikována jako invazivní druh, který poškozuje ekosystémy.

„Dospělé rostliny jsou mohutného vzrůstu a vytvářejí rozsáhlé zapojené porosty. V symbióze s hlízkovými bakteriemi dokáží obohacovat půdu o dusík a měnit tak živinové poměry v půdě vyhovující rumištním druhům, jako je například kopřiva nebo šťovík. Lupina produkuje vysoké množství semen a tvoří husté porosty,“ uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Invazivní rostliny jsou charakteristické tím, že se snadno šíří. Podle Správy KRNAP v Krkonoších lupiny přibývá, nemá v regionu přirozené nepřátele a jako agresivní invazivní druh škodí rostlinám, které jsou v Krkonoších původní.

„Lupina se bohužel vyskytuje i na krkonošských loukách. Postupně vytlačuje původní luční druhy. Pro krkonošské louky představuje závažné riziko. Bohužel není v možnostech Správy KRNAP sekat lupinu včas všude tam, kde se rozšířila. Prosíme proto o pomoc vlastníky luk a hospodáře,“ sdělil Drahný.

Šíření lupiny podle něj může omezit včasná seč. „Lupinu je třeba sekat nejdéle v době, kdy začne kvést, aby nemohla vytvořit semena,“ řekl Drahný.

Správa KRNAP také žádá o jakékoli informace o výskytu lupiny či dalších invazivních rostlin v Krkonoších. „A když na svých túrách jako návštěvníci hor uvidíte kvetoucí lupinu, klidně si ji utrhněte, pomůžete krkonošské flóře. Pozor ale na lupinu odkvetlou se zralými semeny, abyste naopak nepřispěli k jejímu dalšímu šíření,“ apeloval Radek Drahný na návštěvníky hor.

Pro likvidaci invazívních rostlin vznikl mimo jiné projekt Obnovný management krkonošských luk, Operační program Životní prostředí.

Lupina mnoholistá je bobovitá rostlina výrazně modré nebo fialové barvy. K jejímu omezení vyzývají každoročně i ochranáři v jiných regionech ČR.

ČTK
Foto: Facebook KRNAP