Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Definitivní konec zimy. V Krkonoších roztálo sněhové pole Mapa republiky

13. 7. 2022

page.Name
V Krkonoších v sobotu 9. července roztálo sněhové pole Mapa republiky na úbočí Studniční hory. Stalo se tak o čtyři dny dříve než loni. Uvedl to mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Odtání sněhu uspíšily deště, například v lokalitě Špindlerovky mezi 5. až 8. červencem napršelo kolem 32 litrů vody na metr čtvereční. Mapa republiky bývá místem, kde na české straně Krkonoš zůstává sníh nejdéle.

Traduje se, že dokud sníh na Mapě republiky neroztaje, nepřijde do hor letní počasí. Obvykle sněhové pole roztaje mezi polovinou června a polovinou července. Po zimě 2017/2018, která byla na sníh podprůměrná, se tak stalo již na konci května, naopak před deseti lety to bylo až 4. srpna.

Sněhové pole získalo název před desítkami let, když si turisté při odtávání sněhu všimli, že nabírá podobu prvorepublikového Československa. Bývá v nadmořské výšce 1420 až 1455 metrů v klidové zóně KRNAP, proto se k němu turisté nedostanou.

V uplynulé zimě správci parku na Mapě republiky nejvíce sněhu naměřili 3. března, a to 11,2 metru. Z hlediska dlouhodobého měření v lokalitě na úbočí Studniční hory šlo podle Drahného o průměrnou či mírně nadprůměrnou hodnotu.

Správa KRNAP v místě měří mocnost sněhu přes 20 let několikrát za sezonu. Cílem výzkumu je zjistit, jak sněhová pokrývka ovlivňuje mikroklima na závětrné straně Studniční hory. Nejvíce sněhu Správa KRNAP zaznamenala v zimě 1999/2000, kdy tam byla 15,7 metru mocná sněhová vrstva.

Za příznivého počasí je Mapa republiky viditelná zdaleka. Dobře je vidět od bufetu Na Rozcestí, z cesty mezi Výrovkou a Památníkem obětem hor nebo od Husovy boudy nad Pecí pod Sněžkou. Výborné pohledy na ni jsou z Liščí hory či od Richtrových bud. Za pěkného počasí je dobře vidět i od Hradce Králové.

(ČTK)
Foto: Správa KRNAP