Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Lavinové nebezpečí v Krkonoších pominulo, v platnosti bylo od 2. prosince

12. 5. 2022

page.Name
V české části Krkonoš ve středu 11. května pominulo lavinové nebezpečí, uvedla dnes na webu Horská služba Krkonoše. Trvalo nepřetržitě v různých stupních pětibodové stupnice od 2. prosince V polské části Krkonoš neplatí lavinové nebezpečí již několik dní. Lavinové nebezpečí na české straně Krkonoš loni pominulo 17. května.

U hřebenové Luční boudy podle horské služby dnes ráno bylo oblačno, devět stupňů nad nulou a okolo 30 centimetrů sněhu.

V úterý 10. května krkonošská horská služba uváděla v pravidelném lavinovém ranním hlášení, že na hřebenech Krkonoš je okolo 30 až 90 cm sněhu. Více sněhu bylo na severních svazích, na jižních bylo sněhu méně, jižní úbočí Kozích Hřbetů a Sněžky byly téměř beze sněhu. Tehdy platil ještě první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové mezinárodní stupnice.

V zimní sezoně 2021/2022 Horská služba Krkonoše lavinové nebezpečí poprvé vyhlásila 2. prosince, a to první stupeň. Od 22. ledna lavinové nebezpečí vzrostlo na druhý stupeň a následně po silném sněžení platil od 2. února třetí lavinový stupeň. Lavinové nebezpečí z třetího na druhý stupeň kleslo v pátek 11. února 2022. V české části Krkonoš kleslo lavinové nebezpečí z druhého na nejnižší první stupeň v sobotu 19. března, aby nakrátko, 23. a 24. března stouplo na druhý. Na první stupeň lavinové nebezpečí kleslo opět 25. března.

(ČTK)
Ilustrační foto: Michal Bogáň