Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V sobotu zahájí v Janských Lázních lázeňskou sezonu

31. 5. 2022 Komerční sdělení

page.Name
Letošní zahájení lázeňské sezony v Janských Lázních, které je spojeno s oslavami jara svěcením přírodních minerálních pramenů, proběhne již tuto sobotu a ponese se v duchu česko-polského lázeňství. Největší celodenní stylizovaná kulturní akce se bude odehrávat po celém areálu od 10 do 18 hodin.

„Pro návštěvníky jsme připravili pestrý program, kde si všichni přijdou na své,“ zve veřejnost ředitel Státních léčebných lázní Janské Lázně Martin Voženílek. Tento slavnostní den doprovodí na pódiu kapela Slza a zpěvačka Lenny s kapelou. Menší stage bude patřit českým a polským kapelám. Po celém lázeňském areálu budou rozmístěné stánky s ukázkami českých a polských řemeslníků a nebudou samozřejmě chybět ani stánky s občerstvením, v nichž se budou chystat chutné české a polské speciality.

Před dětskou léčebnou Vesna na malé návštěvníky čeká zábava pro děti – hudební vystoupení, retro plechová autíčka, kreativní dílny i loutkové divadlo, které bude hrát krátké pohádky střídavě v češtině a polštině. „Zájemci se do Janských Lázní dostanou zdarma kyvadlovou dopravou jak z Trutnova, tak z Lubawky,“ upozorňuje ředitel Voženílek. Linky budou jezdit od 9.30 do 20 hodin. Přepravu méně pohyblivých návštěvníků mezi dětskou léčebnou a kolonádou zajistí silniční vláček.

Realizace letošního zahájení lázeňské sezony je uskutečněna díky projektu s názvem Kouzlo česko-polského lázeňství, který je spolufinancován z Fondu mikroprojektu v Euroregionu Glacensis v rámci Programu Interreg V-A Česká republika – Polsko.

Časy odjezdů autobusů

Trutnov, autobusové nádraží – výstupní zastávka
Trutnov, Horská, Šestidomí
Trutnov, Horská, závod
Trutnov, Dolní Staré Město, Pramen
Trutnov, Horní Staré Město, Zelená Louka
Trutnov, Horní Staré Město, Texlen
Trutnov, Horní Staré Město, Internát
Trutnov, Horní Staré Město, rozcestí Babí
Mladé Buky, Kalná Voda STK
Mladé Buky, Kalná Voda Texlen
Mladé Buky, SPŠ a SOU
Mladé Buky, Faltisova
Mladé Buky, MŠ
Mladé Buky, ZŠ
Mladé Buky, rozcestí
Mladé Buky, prádelna
Svoboda nad Úpou, autobusová stanice
Svoboda nad Úpou, náměstí
Janské Lázně, Dětská léčebna Vesna

Časy odjezdů ze zastávky Trutnov, autobusové nádraží – výstupní stanice
9:30; 10:30; 11:30; 12:30; 13:30; 15:30; 16:30; 17:30 h.

Odjezdy ze zastávky Janské Lázně, zastávka Vesna
15:00; 16:00; 17:00; 18:00; 19:00; 20:00 h.

Doprava bude zajištěna i z polského města Lubawka.

Kouzlo tradičního česko-polského lázeňství

Česko-polská společná spolupráce a propagace kulturních akcí je projekt léčebných lázní Janské Lázně společně s polským městem Szczawno-Zdrój, který se uskuteční v letošním roce po dvouletém odložení. Na každé straně hranice proběhne společensko-kulturní akce, která pozve veřejnost na oslavy lázeňství. V Janských Lázních se uskuteční již příští měsíc, polské město připravuje program na září.

Obě místa jsou od sebe vzdálená necelých 60 kilometrů. Státní léčebné lázně Janské Lázně mají velice bohatou historii a jsou jedinými lázněmi na české straně Krkonoš rozprostírající se na úpatí Černé hory. Polské lázně Szczawno-Zdrój v okrese Walbrzych jsou velice turisticky atraktivní díky lázeňskému komplexu Uzdrowisko Szczawno-Jedlina, které je jedním z nejstarších zdravotnických zařízení v Dolnoslezském vojvodství.

Kulturní program, tradice, společenské a další aktivity jsou přirozenou součástí lázeňských center. Lázeňství v sobě nese kouzlo zdraví, bohatý sociální a přátelský život, vynikající gastronomii a setkávání se zajímavými osobnostmi. Lázeňská města si v historii vydobyla zvláštní pozici, kdy na mapě Evropy figurovala jako centra kulturně-společenského života a byla líhní nové spolupráce mezi umělci a jakýmsi nalezištěm inspirace pro vlastní tvorbu. To se dělo prostřednictvím nabízeného programu plného událostí a festivalů, které by měly být i dnes integrální součástí lázeňského života.

Křest pramene, stánky a ochutnávky regionálních potravin, ukázky výroby tradičních pokrmů českých i polských zástupců, ukázky tradičních řemesel českých i polských řemeslníků, hudební vystoupení či zábava pro děti jsou aktivity, které si může veřejnost užít jak na červnovém tradičním zahájení lázeňské sezony v Janských Lázních, tak na zářijovém dni polsko-české kultury v Szczawno-Zdróju, kde se bude jednat o velký „rodinný piknik“.

Díky těmto dvěma hlavním projektovým aktivitám dojde k rozvoji přeshraniční spolupráce na téma lázeňství v oblasti Trutnovsko-Walbrzyšska, která pomůže k upevnění trvalé vazby a struktury mezi partnery. Oba záměry rovněž řeší problematiku, jak zintenzivnit a zviditelnit přeshraniční lázeňství, především pro místní obyvatele, turisty a lázeňské hosty. V rámci programu Interreg V-A Česká republika – Polsko 2014—2020 je tento tzv. mikroprojekt realizován od února do listopadu 2022.