Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Lyžaři mají smůlu. Silný vítr zastavil v Krkonoších provoz lanovek

30. 1. 2022

page.Name
AKTUALIZOVÁNO/ Silný vítr dnes v Krkonoších zastavil lanovky ve Špindlerově Mlýně, na Černé hoře a kabinovou lanovku na Sněžku. Vyplývá to z informací provozovatelů lanovek. Horská služba vydala výstrahu před silným větrem a turistům nedoporučuje hřebenové túry.

V noci na dnešek meteorologové zaznamenali na Sněžce náraz větru o rychlosti 185 kilometrů v hodině, tedy o síle orkánu. Hranice orkánu je 118 kilometrů v hodině. Podle výstrahy vydané meteorology by dnes mohl mít vítr v Krkonoších rychlost v nárazech až 130 kilometrů v hodině.

Turisté si v Krkonoších musejí dát pozor i na padající stromy. Boudaři s dobrovolníky dnes dopoledne například odstraňovali spadlý strom z cesty ze Strážného na Friesovy boudy.

U lanovky na Sněžku se mimo provoz ocitly spodní i horní úsek. Provoz lanovky na Sněžku je možný do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Ve Špindlerově Mlýně vlekaři spustili pouze lanovku Labská a vlek Harmony. "Ostatní lanovky v areálu jsou stále mimo provoz z důvodu silného větru," uvedl špindlerovský skiareál.

Silný vítr zcela vyřadil z provozu areál na Černé hoře u Janských Lázní, který čítá tři lanovky a několik vleků. Dopoledne vlekaři uvedli, že provoz by mohl být obnoven nejdříve ve 13:00. Zrušení dnešního provozu kvůli větru na celý den oznámili vlekaři v areálu Kněžický vrch u Vrchlabí.

V Krkonoších nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Na hřebenech Krkonoš je okolo 60 až 90 centimetrů sněhu. Za posledních 24 hodin na hřebenech napadlo deset centimetrů sněhu.

(ČTK)
Screen foto: Skiareál Šindlerův Mlýn