Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

21°

Svátek má

O víkendu bylo ve Špindlerově Mlýně 12.000 lyžařů, méně než před pandemií

23. 1. 2022

page.Name
Do skiareálů ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších o víkendu zavítalo kolem 12.000 lyžařů. Návštěvnost je podle provozovatele slušná, ale počty lidí nejsou tak vysoké jako před pandemií, řekl René Hroneš ze skiareálu.

"S návštěvnosti jsme spokojení, na tuto dobu je to fajn, je to samozřejmě méně než v době před covidem," řekl Hroneš.

Areál v pátek otevřel lanovku a sjezdovku na Labské. Černou sjezdovku ve Svatém Petru provozovatel zprovozní v polovině týdne. "Počasí je zimní, připadlo kolem 25 centimetrů sněhu. Po ránu byla horší viditelnost, v sobotu nás trochu trápil vítr. Před den se všechno uklidnilo. Příští týden má být pod nulou, v druhé polovině týdne má sněžit, zima pokračuje," řekl Hroneš.

Ve Skirestortu Černá hora - Pec v Krkonoších je k dispozici přes 40 kilometrů sjezdovek. Za lyžováním tam o víkendu vyrazilo zhruba 12.000 lidí. Další přibližně dvě tisícovky návštěvníků zamířily na hřebeny běžkovat, sáňkovat nebo se projít.

"Zimní počasí má vydržet i v dalších dnech. Navíc ve všední dny jsou sjezdovky stále ještě volné. V předchozích dnech na hřebenech Krkonoš napadlo zhruba 15 až 20 centimetrů nového sněhu. Díky tomu jsme mohli znovu otevřít lyžařský přejezd SkiTour, který lyžařsky propojuje Černou horu a Pec pod Sněžkou i Černohorskou sáňkařskou cestu," řekla mluvčí resortu Zina Plchová.

Na hřebenech Krkonoš je 50 až 80 centimetrů sněhu. Za 24 hodin ho napadlo pět centimetrů. Aktuálně platí druhý lavinové stupeň z pětibodové mezinárodní škály. Stejná předpověď je i na pondělí.

V navátém sněhu vznikají po zatížení trhliny. Tam se mohou vyskytnout deskové laviny. V pásmu lesa se mohou spustit laviny z nového sněhu. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení. "Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedla horská služba na webu.

(ČTK)
Ilustrační foto: Jiří Štefek