Neděle

26. května 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Pane Rinth, co s tím budete dělat? Co bych dělal, jsem důchodce!

11. 1. 2022

Zhruba před rokem směřovala Kara Trutnov do propadliště dějin. S dluhy přes 260 milionů korun se v únoru ocitla v insolvenci. Nyní bude podle schváleného reorganizačního plánu vyplácet věřitele. K záchraně jedné z nejstarších oděvních značek v Česku chybí poslední krůčky. „Spějeme ke konci insolvence, za měsíc dva už budeme mluvit jen o úspěchu,“ hlásí šéf Kary Zdeněk Rinth.

Když se Kara dostala na dno, a o problémech se začalo psát také v médiích, byl Rinth sice penzistou. Jako bývalý dlouholetý majitel se zapojil do odvážného plánu. Do záchrany napumpoval vlastní peníze. Od května Karu řídí, postupně otevřel většinu zavřených prodejen. Mluví se o něm jako o zachránci legendární značky. „Říká se to, ale není to úplně přesné. Zachráncem je celý tým Kary, jeden Rinth by sám nezmohl nic,“ upozorňuje na zásluhy kolegů a zaměstnanců.

Právě k němu se ale už od konce roku 2020 upínaly naděje všech, kteří s Karou dlouhá léta spolupracovali, a aktuální problémy jim nebyly lhostejné. „Volali mi z Asie, Itálie, Holandska, z Prahy…: Pane Rinth, co s tím budete dělat? Já na to: Co bych s tím dělal, jsem důchodce!“ vzpomíná s úsměvem.

Když se pak ozval věřitelům a spolupracovníkům, a oznámil jim, že se vrátil a pracuje na záchraně Kary, všichni to uvítali a vyšli mu vstříc. Nebylo divu, s mnohými se zná dlouhé roky, proto mu důvěřovali. „Když s nimi děláte dvacet pět let, a když jsou problémy, a ty umíte vyřešit, tak to má u lidí velkou váhu,“ připomíná.

Co považuje na cestě za záchranou Kary nejdůležitější? Které události z poslední doby ho nejvíc potěšily? A jak se Kara bude prosazovat v době, kdy se téměř vše prodává přes internet? Na tyto a další otázky odpovídal v nejnovějším podcastu Trutnovinek.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz