Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Výstavě betlémů dominuje 485 andělů od trutnovských dětí

29. 11. 2022

Výstavě betlémů dominuje 485 andělů od trutnovských dětí 12 snímků
Zhruba padesát betlémů umístili organizátoři do tradiční výstavy v přízemí Staré radnice v Trutnově. Malé i velké, historické i novodobé, vyrobené z různých materiálů. Výstava potrvá do neděle 11. prosince.

Mezi nejatraktivnější patří zároveň největší vystavený betlém. Zaujme nejen velikostí, ale i počtem postav. Tvoří ho totiž 485 andělů. Vyrobily je děti ze zájmových kroužků Střediska volného času, z mateřské školy ve Svobodě nad Úpou, z trutnovských školek Srdíčko, Stonožka a Sedmikráska a ze základních škol Komenského a Rudolfa Frimla. „Je hezké, že se děti zapojují přímo do realizace výstavy. Je to úžasný betlém,“ ocenil Josef Khol, ředitel Střediska volného času Trutnov, které výstavu pořádá.

Mezi další taháky patří například ze dřeva vyřezaný pivovarnický betlém, autora Radka Bejra. Lákadlem je rovněž deskový betlém z Kuksu. Raritou jsou i další exponáty - textilní betlém, německý církevní betlém nebo reklamní betlém Otto Mýdla Rakovník. Vyhledávaným je také Trutnovský pohyblivý betlém s drakem, který na výstavu zapůjčil betlémář Miroslav Králík.

Betlémy jsou vyrobené z tradičních i nezvyklých materiálů, například z papíru, textilu, dřeva, perníku či keramiky. Při jejich výrobě autoři použili různé výrobní techniky, dávné i současné.

Výstavy betlémů všech typů, velikostí a materiálů pořádá středisko už dvacet let. „Když jsme se v roce 2019 stěhovali do nového, tvrdili jsme, že se veškerou činnost přesuneme do areálu na Nivách. Tradice ale zavazuje. A když jsme viděli velkou návštěvnost, a přání Trutnovanů, aby výstavy setrvaly v radnici, neváhali jsme,“ upřesnil ředitel střediska Josef Khol.

Výstava je přístupná denně od 10 do 17 hodin. 

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek