Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Záchranáři na lanovce nacvičovali záchranu lidí i evakuaci vozíčkářů

21. 11. 2022

Záchranáři na lanovce nacvičovali záchranu lidí i evakuaci vozíčkářů 5 snímků
Kolem 80 hasičů a členů horské služby dnes v Peci pod Sněžkou v Krkonoších nacvičovalo záchranu lidí z kabinové lanovky na Sněžku. Poprvé si záchranáři vyzkoušeli i evakuaci vozíčkářů z kabin lanovky. Uvedla to mluvčí hasičů Martina Götzová. Ke cvičení záchranáři využili pravidelnou podzimní odstávku lanovky. Lanovka v listopadu jezdí pouze o víkendech, do pravidelného provozu se vrátí v sobotu 10. prosince.

"Cílem výcviku byla záchrana osob z lanovky při technické poruše," řekla mluvčí hasičů. Figurantů uvízlých v kabinách lanovky na jejím prvním úseku z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu bylo kolem 30, zachraňovalo je asi 30 hasičů a 22 horských záchranářů. Záchranáři zažili zimní počasí, v Peci pod Sněžkou bylo dnes dopoledne kolem nuly a na svazích leželo deset centimetrů sněhu.

Zachraňovanými figuranty - vozíčkáři byli dva bývalí hasiči, kteří jsou po úrazech upoutaní na vozík. "Péče o tělesně postižené a jejich vybavení byla zcela zásadní součástí nácviku evakuace," uvedl Marek Fryš z Horské služby Krkonoše. Dodal, že právě evakuace tělesně postižených lidí vyžaduje vysokou profesionalitu, empatii vůči evakuovaným a množství technických dovedností.

Záchranáři cvičili klasický způsob evakuace, kdy záchranář s vybavením vyleze na sloup lanovky a po laně se spustí ke kabince. Následně evakuované upoutá a spustí lanem na zem. S vozíčkářem se na zem spustil i jeden záchranář, přičemž pod nimi byl při sestupu zavěšen i vozík. Následně záchranáři vozíčkáře snesli terénem k dolní stanici lanovky.

Do cvičení se zapojila lezecká družstva ze všech územních odborů Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje a cvičit přijeli i členové horské služby z Polska.

Záchranu lidí z lanovek cvičí hasiči s členy horské služby pravidelně a lanovky při výcviku střídají. "Záchranář musí vědět, na co si má dát na různých druzích lanovek pozor. Například u kabinové lanovky musí vědět, jak nouzově otevřít dveře," uvedla mluvčí hasičů. Na kabinové lanovce na Sněžku bylo naposledy cvičeni v dubnu 2019, kdy se do výcviku poprvé zapojili i záchranáři z Polska.

Poruchy lanovek nejsou v České republice příliš časté. V Královéhradeckém kraji se naposledy velká záchrana lidí z lanovky odehrála v únoru 2003 z dvousedačkové lanovky ve Špindlerově Mlýně. Na lanovce tehdy zůstalo uvězněných 130 lyžařů. Většinu pasažérů záchranáři spustili po lanech, při záchraně deseti lyžařů asistoval policejní vrtulník.

(ČTK)
Foto: Radek Drahný