Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Lidé si o víkendu připomenou Václava Havla i pochodem na Hrádeček

15. 12. 2022

page.Name
Lidé v hradeckém kraji si v neděli 18. prosince na několika místech připomenou bývalého prezidenta Václava Havla a jeho odkaz. V neděli uplyne 11 let od jeho úmrtí. Například se uskuteční vzpomínkový pochod k jeho chalupě na Hrádečku. Vzpomínková akce bude také v Hradci Králové ve Wonkově ulici před městskou knihovnou u Lavičky Václava Havla, informovali zástupci pořadatelů. Bývalý prezident a dramatik Václav Havel zemřel na své chalupě na Hrádečku 18. prosince 2011 ve věku 75 let. Narodil se 5. října 1936.

Vzpomínkový pochod na Hrádeček je naplánovaný na nedělní dopoledne. Sraz účastníků bude v 9:00 na parkovišti u trutnovského pivovaru, odkud vyrazí po modré turistické značce. "Chceme společně zavzpomínat na osobnost našeho prvního polistopadového prezidenta a uctít tak jeho památku," uvedla Radka Severová ze skupiny Milion Chvilek Hradec Králové.

U lavičky Václava Havla před hradeckou městskou knihovnou začne vzpomínkové setkání v neděli v 11:00. "V rámci tohoto vzpomínkového aktu proběhne i čtení textů z jeho děl v podání Jana Vápeníka, herce z Klicperova divadla," uvedla mluvčí královéhradeckého magistrátu Kateřina Rohlíčková.

Bývalého prezidenta připomíná v Královéhradeckém kraji několik míst, v Hradci Králové například také piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové, která od podzimu 2019 nese název náměstí Václava Havla. S návrhem pojmenovat část kampusu po bývalém prezidentovi Havlovi přišla hradecká univerzita. Také v Trutnově mají odkaz na prvního polistopadového prezidenta, nábřeží Václava Havla.

Státní pohřeb bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla se konal 23. prosince 2011, se světově uznávaným státníkem se tehdy do Prahy přijelo rozloučit 16 prezidentů, mezi nimi prezidenti Francie, Německa, Polska či Slovenska, a desítky dalších hostů. Svého přítele Havla přiletěla na jeho poslední cestě vyprovodit někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, nechyběli ani americký exprezident Bill Clinton s manželkou Hillary. S Havlem se v prosinci 2011 osobně rozloučily i desetitisíce Čechů.

(ČTK)
Foto: Pavel Cajthaml