Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

V české části Krkonoš dnes stouplo nebezpečí lavin na druhý stupeň

13. 12. 2022

page.Name
Lavinové nebezpečí v české části Krkonoš dnes stouplo po jednom dni z prvního na druhý stupeň pětibodové stupnice. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. První nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí v současné zimní sezoně byl poprvé vyhlášen v pondělí, vyplynulo z informací na webu Horské služby Krkonoše.

Na hřebenech Krkonoš je 30 až 50 centimetrů sněhu. V polské části Krkonoš lavinové nebezpečí polská horská služba nevyhlásila. První stupeň lavinového nebezpečí byl v minulé zimní sezoně na české straně hor poprvé vyhlášen 1. prosince.

"Za posledních 24 hodin napadlo 20 centimetrů nového sněhu a za 48 hodin 28 centimetrů nového sněhu, a to za působení severozápadního až severního větru. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích, odtrhových zónách a ve žlabech. Sníh napadl na slabou vrstvu námrazy, pod níž se tvoří nestabilní vrstva hranatozrnitého sněhu," uvedl ráno Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. "Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedl Dlouhý.

Tendence lavinového nebezpečí je podle něj setrvávající, druhý stupeň by měl platit i v dalších dnech.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.

V Krkonoších je lavinová činnost i přes malou nadmořskou výšku intenzivní. Na obou stranách hor je zmapováno přes sto míst o celkové rozloze 554 hektarů, kde se lze setkat s lavinami.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno jasno, minus 15 stupňů Celsia a 45 cm sněhu, z toho 20 cm nového, uvedla krkonošská horská služba.

Meteorologové na dnešek pro Krkonoše předpovídají jasno až polojasno, ráno a večer ojediněle mrznoucí mlhy. Večer od jihozápadu by mělo oblačnosti přibývat. Nejvyšší denní teploty se v Krkonoších budou pohybovat mezi minus deseti až minus sedmi stupni Celsia.

Zimní sezona v hlavních střediscích východních Krkonoš již začala, lyžuje se zatím jen v některých areálech. Zimní střediska postupně rozšiřují nabídku, přibývá i upravených běžkařských tratí.

(ČTK)
Ilustrační foto: Horská služba Krkonoše