Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Zoo Dvůr Králové čeká nejvyšší návštěvu za 30 let, zatím přišlo 600 tisíc lidí

25. 10. 2022

page.Name
Safari Park Dvůr Králové nad Labem v pondělí překonal hranici 600.000 návštěvníků a letos čeká nejvyšší návštěvnost za posledních 30 let. Již nyní počet návštěvníků přesáhl loňskou celoroční návštěvu 543.772 lidí. Uvedla to mluvčí zoo Zuzana Boučková. Dvorská zoo se specializuje na Afriku a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem východních Čech.

Návštěvnost by měla ještě významně zvednout akce Týden duchů, která začala v sobotu a potrvá do neděle 30. října. Loni Týden duchů, při němž je hlavní atrakcí vytváření strašidel z dyní, navštívilo přes 24.000 lidí. "Letos jsme pro návštěvníky připravili rekordních více než deset tun dýní. Navážet je budeme postupně dle potřeby," řekla mluvčí. Dýně, z nichž strašidla vytvářejí, dostanou lidé zdarma.

Zoo dnes také poprvé návštěvníkům představila dva levharty perské narozené v srpnu. Vzácné šelmy chovatelé vypustili do venkovního výběhu. "Lepší šance levharty spatřit bude za pěkného počasí v odpoledních hodinách," uvedla zooložka Gabriela Linhart. Úspěšný odchovem levhartů zoo navázala na letošní narození čtyř lvů berberských. Ti se narodili začátkem července a lidé je mohou vidět v pavilonu lvů u areálu lvího safari. Celkem zoo nyní chová 11 lvů berberských, šest samců a pět samic.

K letošní vyšší návštěvnosti významně přispěla začátkem července otevřená expozice tučňáků brýlových, která je největší v Česku. Tučňáky zoo začala chovat poprvé ve své šestasedmdesátileté historii. Jejich průchozí expozice, která přišla na 43 milionů korun, napodobuje část namibijského města Lüderitz na pobřeží Atlantského oceánu. Od poloviny srpna také pozornost návštěvníků přitahuje v pavilonu Vodní světy vzácný krokodýl štítnatý.

"Do zoo se po omezeních daných covidovými restrikcemi také začínají vracet návštěvníci z Polska," řekla mluvčí. Velký zájem návštěvníků je podle ní nadále o loni otevřenou venkovní expozici Jezero hrochů, v níž žije sedm tlustokožců.

Více lidí do zoo přišlo i přes zdražení vstupného. Vstupné v hlavní sezoně pro dospělého placené v hotovosti na pokladně meziročně zdražilo o 30 korun na 270 korun. Nyní je v zoo zimní sezona, kdy jsou areály safari zavřené. Základní vstupné pro dospělého činí 200 korun. Nižší ceny jsou při platbě kartou nebo při nákupu vstupenek na internetu.

Dvorský safari park, který patří kraji, byl loni podle státní agentury CzechTourism šestým nejnavštěvovanějším cílem v Česku. Ze zoologických zahrad byly před Dvorem Králové jen zoo v Praze a ve Zlíně. Nejvíce lidí loni přilákala lanovka na pražský Petřín, kterou se svezl milion pasažérů.

(ČTK)
Ilustrační foto: Jiří Štefek