Neděle

23. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

V polovině sezony je návštěvnost hotelů ve Špindlerově Mlýně meziročně nižší

4. 8. 2022

page.Name
Návštěvnost hotelů a penzionů v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn je v polovině letní sezony v meziročním srovnání slabší. Zájem nedosáhl ani na počty návštěvníků, které v polovině prázdnin měli hoteliéři před pandemií koronaviru v roce 2019. Uvedl to majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura. Podle něj letní sezony v letech 2020 a 2021, tedy červenec a srpen, byly z hlediska obsazenosti hotelů a penzionů ve středisku rekordní. Lidé kvůli riziku koronaviru trávili dovolenou častěji v České republice.

"Letos v létě zatím zaznamenáváme propad návštěvnosti. Šlo předpokládat, že letos hodně Čechů vyrazí k moři, protože v zahraničí už neplatí restrikce. Mám také pocit, že jeli na dovolenou do zahraničí, jak se říká, utratit poslední peníze před tím, co přijde na podzim," řekl dnes Jandura.

Co se týče poptávání ubytování, pokračuje podle něj trend objednávek na poslední chvíli. Ve středisku je období od posledního červencového týdne do poloviny srpna z hlediska návštěvnosti tradičně jedno z nejsilnějších. Důvodem je souběh prázdnin v Česku, Polsku, Německu a Nizozemsku, odkud jsou rekreanti nejčastěji. "V předchozích letech touto dobou byly ubytovací kapacity ve Špindlu z 95 procent zaplněné, teď jsme na 70 procentech," řekl Jandura.

Z cizinců převažují Poláci, Němci a Nizozemci. "Zaznamenali jsme úbytek německé a holandské klientely o 15 až 20 procent, přesto stále tvoří významnou část zahraničních klientů. K našemu překvapení byl letos nárůst počtu Izraelců, jejich počet ve Špindlu byl v minulých letech zanedbatelný," řekl Jandura.

Ubytování ve Špindlu lze stále sehnat ve všech kategoriích. S rostoucími náklady na provoz kvůli zdražování energií stouply ve středisku jak ceny za občerstvení, tak za ubytování. "Ubytování podražilo zhruba o deset a restaurace asi o 15 procent," řekl ČTK Jandura.

Mezi podnikateli v cestovním ruchu ve Špindlerově Mlýně podle něj roste nespokojenost s tím, jak se vláda staví k řešení dopadů rostoucích cen energií. "Nikdo nechce žádné kompenzace, ale nějaká regulace cen energií by byla na místě. Připadá nám, že vláda se věnuje hlavně Evropské unii než domácnostem a podnikatelům. Všichni vidíme, že na podzim to bude velký malér a vláda dělá jakoby nic. Podnikatelé v cestovním ruchu tady začínají být velmi nespokojení. Vláda, jakoby jela autobusem bez volantu a bez brzd," řekl Jandura.

Premiér Petr Fiala (ODS) v televizním projevu 22. června věnovaném energetické krizi uvedl, že obavy lidí vnímá a věří, že na druhou polovinu roku je stát připraven. Za hlavní tři úkoly vlády Fiala označil zabezpečení dostatku plynu na zimu, odstřihnutí se od Ruska a být energeticky suverénním státem a pomoci lidem a firmám zvládnout cenový šok, který je v souvislosti s energiemi čeká. Nárůsty cen energií, jež přijdou v dalších měsících, budou podle něj pro mnohé šokem. Česko 1. července na půl roku převzalo předsednictví v Radě EU.

(ČTK)
Ilustrační foto: Město Špindlerův Mlýn