Neděle

23. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Komunistu Ondráčka vyšetřuje policie. Napsal, že obdivuje Putina

28. 2. 2022

page.Name
Lídr KSČM v hradeckém kraji z nedávných sněmovních voleb Zdeněk Ondráček má problém. Podle serveru Neovlivní.cz ho začala vyšetřovat policie. Důvodem mají být jeho příspěvky na sociálních sítích, ve kterých se obdivně vyjadřoval o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a chválil jeho postoje k Ukrajině.

Ondráček je dlouhodobě nejvýraznější tváří KSČM v hradeckém kraji. V letech 2012 až 2020 byl krajským zastupitelem, od roku 2013 do loňského října byl za hradecký kraj také poslancem. Je také dlouholetým trutnovským zastupitelem. V poslední době se ale jeho politická kariéra nevyvíjí tak, jak by si představoval.

Na podzim roku 2020 byl kandidátem komunistů na hejtmana Královéhradeckého kraje. KSČM však nepřekročila pětiprocentní hranici a z krajského zastupitelstva její zástupci úplně zmizeli. Podobné to bylo před čtyřmi měsíci i ve sněmovních volbách. Jako krajský lídr nedokázal komunisty dovést přes pětiprocentní hranici. V hradeckém kraji dokonce KSČM získala menší podíl hlasů než v celostátním průměru. Aktuálně zůstává už pouze opozičním zastupitelem v Trutnově.

Podle serveru Neovlivní.cz má teď Ondráček i další problém. Dostal se do hledáčku policie. Zájem policie na sebe přivolal zejména svým příspěvkem na Facebooku z 18. února, v němž komentoval hrotící se situaci na Ukrajině.

„Obdivuji Putina za trpělivost s tou ukrajinskou fašistickou chátrou… střílet na školy, školky, nemocnice a další ryze civilní objekty mohou opravdu jen svině,“ napsal bývalý poslanec. Na síti už tento příspěvek nyní není dostupný a Ondráčkův profil je od víkendu neveřejný, takže prohlížet jej mohou jen ti, které do něj on sám pustí, upozornil server.

“Příspěvek Zdeňka Ondráčka policie řeší. Je mezi těmi, u nichž je podezření, že porušují zákony,” cituje server Neovlivní.cz vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity. Oficiálně policisté případ nekomentují. Už v sobotu však upozornilo Nejvyšší státní zastupitelství veřejnost na fakt, že některé veřejné projevy podpory a souhlasu s útoky Ruské federace na Ukrajinu mohou být posouzeny jako trestný čin. 

Současné postoje Zdeňka Ondráčka k dění na Ukrajině nejsou velkým překvapením. V roce 2019 ještě jako poslanec vyrazil na oslavy 5. výročí vyhlášení samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny. Přivítali jej tam se všemi poctami. „Byla to soukromá cesta a své soukromé cesty nemám důvod komentovat,“ hájil se tehdy poslanec.

České ministerstvo zahraničí se od něj striktně distancovalo a tehdejší šéf diplomacie Tomáš Petříček řekl, že poslanec dělá zemi ostudu, připomněl Neovlivní.cz. Pod kritiku veřejnosti se Ondráček opakovaně dostával i kvůli svému působení před sametovou revolucí. Za totalitního režimu byl členem pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti a mimo jiného zasahoval proti demonstrantům během Palachova týdne v roce 1989.

Kvůli výrokům Ondráčka se už v neděli obrátil na policii i hradecký poslanec Matěj Ondřej Havel (TOP09). Ke stejnému kroku podle svých slov přistoupil o víkendu například i bývalý hradecký zastupitel Aleš Dohnal (Piráti).

 čtěte také: Zdeněk Ondráček opisoval, potvrdila univerzita


Tomáš Kulhánek

tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Miloš Šálek