Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Půl milionu dílků Lega na Mládežce! Nejdražší Star Wars, největší je Titanic

27. 2. 2022

Půl milionu dílků Lega na Mládežce! Nejdražší Star Wars, největší je Titanic 10 snímků
V prostorách školního klubu Chobotnice na trutnovské ZŠ Mládežnická byla v sobotu ráno zahájena velká LEGO výstava. Až do 13. března je možné si tady prohlédnout okolo 600 stavebnic s asi 1500 figurkami, které jsou celkem sestaveny z více než půl milionů dílků této legendární stavebnice. Ta je v dnešní době nejen zábavou, ale i zajímavou investicí.

Největší „hračkou“ na výstavě je model Titanicu, který se skládá z 9090 plastových kostiček a jeho sestavení trvalo asi 30 hodin. Podobně času zabrala i práce na maketách Star Wars. U hvězdné lodi Millennium Falcon to dokonce bylo 33 hodin.

„V relaxačním tempu jsme ji stavěli tři týdny. Když to ale hrotíte, tak to dáte za tři dny. Ale to jedete dvanáct hodin denně,“ prozrazuje jeden z dvojice hlavních pořadatelů Alexej Najman, jenž společně s Liborem Tobiáškem stojí za výstavou v Trutnově. A vyjma pár zapůjčených modelů, všechno, co na Mládežce vidíte, patří jim. To je mazec!

„Výstavy pořádáme několikrát do roka a snažíme se takhle Lego přiblížit širší veřejnosti. Hlavně to ale děláme kvůli dětim. Tohle doma každý nemá a byla by velká škoda si to nechávat jen sami pro sebe,“ tvrdí soukromí sběratelé, kteří pocházejí z okolí Hradce Králové.

 

Nejstarší stavebnici ve sbírce mají z roku 1986, ale tu do Trutnova nepřivezli. Obdivovat tady ovšem můžete například jeden z automobilových modelů Technic z roku 1996.

Zajímavostí výstavy je právě to, že s některými tyto Technic modely na dálkové ovládání si můžete i zajezdit. „To je celkem unikátní, protože většinou vás na výstavách nenechají si s exponáty hrát,“ poukazuje Alexej Najman a dodává, že když je prostor i čas, tak návštěvníkům ukážou i další hračky „v pohybu“.

Nejdražším vystavovaným legem je vysoký model AT-AT pro armádu Impéria ze Star Wars, který stojí 22 tisíc korun.

Výstava ve školním klubu Chobotnice je jedna z těch větších, které Alexej Najman a Libor Tobiášek pořádají, nicméně ty největší chystají na léto. V Dobrušce, v Hradci Králové a možná znovu přijedou i do Trutnova.

Aktuální expozice na Mládežce ještě není úplná, od středy se o pár kousků rozšíří, jelikož v úterý 1. března vycházejí LEGO novinky.

Výstava bude příští týden, kdy jsou jarní prázdniny, otevřena od 10 do 18 hodin. O víkendu bude možné zajít se podívat na skládačky z barevných plastových kostiček od 9 do 19 hodin. Další týden bude výstava probíhat ve všední dny od 13 do 18 hodin, v sobotu od 9 do 19 hodin a naposledy do Lego ráje budete moci zavítat v neděli 13. března, kdy výstava skončí v 16 hodin.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš