Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

V Krkonoších kleslo lavinové nebezpečí na druhý stupeň

11. 2. 2022

page.Name
Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes kleslo z třetího na druhý stupeň z pětibodové škály. Na hřebenech hor je nyní 110 až 160 centimetrů sněhu. Na webu to uvedla krkonošská horská služba. Druhý lavinový stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné.

"Sněhová pokrývka je stále vlhká, v nižších polohách hor je mokrá. Mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu. Nad pásmem lesa se mohou vyskytnout laviny deskové," uvedl lavinový specialista Robert Dlouhý. Uvolnění laviny je podle něj možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. Samovolné uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá, uvedl.

V nynější zimě krkonošská horská služba lavinové nebezpečí poprvé vyhlásila 2. prosince, a to první stupeň. Od 22. ledna lavinové nebezpečí vzrostlo na 2. stupeň a následně po silném sněžení platil od 2. února třetí lavinový stupeň.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.

Minulou zimu v Krkonoších v lavinách zahynuli dva lidé. Sedmnáctiletý skialpinista zemřel 15. února 2021 v lavině, kterou strhl od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole. V neděli 14. března skončila v lavině v oblasti Mužských kamenů na polské straně hor pětatřicetiletá skialpinistka z Mělnicka. Po převozu do nemocnice zemřela.

(ČTK)
Ilustrační foto: Michal Bogáň