Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Vichřice v lesích KRNAP větší škody nezpůsobila, poničila do 5000 m3 dřeva

18. 2. 2022

page.Name
Vichřice doprovázená silným deštěm, která se přes Královéhradecký kraj přehnala ve čtvrtek, v Krkonoších na lesních porostech větší škody nenapáchala. Podle dosavadních zjištění silný vítr na území Krkonošského národního parku (KRNAP) poničil odhadem méně než 5000 metrů krychlových dřeva. Na území národního parku jde spíše o jednotlivé stromy či malá ložiska. Řekl to mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Při pohybu v lesích by si lidé měli přesto dávat pozor na padající větve či části stromů.

"Zásadní škody vichřice nezpůsobila. Co zatím víme, tak jde většinou o jednotlivosti, možná zlomy ve vrcholových partiích stromů. V Krkonoších čtvrteční vichřice nebyla výjimečná. Odhadujeme, že vítr na území KRNAP poničil řádově nižší jednotky tisíců kubíků dřeva," řekl Drahný.

Podle něj jsou stromy zasažené čtvrteční vichřicí rozprostřeny po celé ploše hor, což není nic neobvyklého. Horší by bylo, kdyby se škody soustředily v jedné lokalitě.

Čtvrteční vichřice dosahovala na hřebenech Krkonoš síly orkánu, vítr tam v nárazech dosahoval rychlostí nad 118 km/h. Na Sněžce přístroje naměřily vítr v nárazu až 181 km/h a na hřebenové Luční boudě 129 km/h. V nížinách měl vítr rychlost v nárazech až 110 km/h. V nejvyšších partiích Krkonoš převažuje bezlesý ekosystém arkto-alpínské tundry.

Podle předpovědi meteorologů se má silný vítr vrátit do Krkonoš opět o víkendu. Během dneška má opět zesilovat a v závěru dne může v Krkonoších dosahovat rychlosti v nárazech až 90 km/h a v sobotu až 110 km/h.

Nejničivějším větrem na území celých Krkonoš za posledních 25 let zůstává orkán Kyrill, který v lednu 2007 poškodil v KRNAP 88.000 metrů krychlových dřeva a zasáhl plochu 3900 hektarů.

KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech. Rozloha dnešních lesů na české straně Krkonoš je zhruba 37.000 hektarů.

Silný vítr s deštěm ve čtvrtek v Královéhradeckém kraji lámal stromy a ničil střechy. V severní části kraje, zvláště v podhůří Krkonoš a Orlických hor, deště a tání sněhu vzedmuly hladiny řek až na třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení. Energetikům v kraji se do dnešního rána podařilo téměř obnovit dodávky elektřiny přerušené čtvrtečním silným větrem. Ve čtvrtek ráno bylo v kraji bez elektřiny 76.500 domácností.

(ČTK)
Ilustrační foto: Lesy ČR