Sobota

13. července 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Asociace horských středisek: Očekáváme regulaci cen energií i pro velké podniky

14. 9. 2022

page.Name
Asociace horských středisek (AHS) očekává zastropování cen energií také pro velké podniky. Pro lyžařské areály je jistota ceny důležitá, řekl ředitel AHS Libor Knot. Vláda v pondělí stanovila maximální ceny pro maloodběratele u silové elektřiny na šesti korunách včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh) a u plynu na třech korunách za kWh. Řešení vysokých cen energií pro průmysl chce vláda představit ve středu.

"Čekáme na rozhodnutí, které by mělo přijít ve středu nebo později. Co vláda deklarovala v pondělí je pouze pro malé podniky, a těch v rámci lyžařských areálů mnoho není. Čekáme úpravu, která bude pro velké firmy, protože mnoho areálu má velkoodběry," uvedl Knot.

Podle něj je jisté, že kvůli vysoké inflaci a růstu cen energií bude letos lyžování dražší. Očekávané vládní řešení ale teprve napoví, o kolik skiareály zdraží. "V tuto chvíli neví ani samotné areály o kolik zdraží, natož asociace. Pokud neznáte cenu vstupu, tak nemůžete seriózně kalkulovat ceny výstupu. Nemyslím si, že by mělo jít o zdražení v řádech desítek procent. To si nemůže za současné situace, kdy klesá kupní síla, nikdo dovolit," řekl Knot.

Lyžařské areály se podle něj z hlediska zajištění elektřiny nacházejí v rozdílných situacích. Upozornil, že dokoupit nyní elektrickou energii je velmi obtížné, protože většina obchodníků požaduje spotové ceny, tedy určené na základě aktuálního vývoje na burze. "Pro nás by bylo dobrým řešením, pokud bychom se dozvěděli nějakou konkrétní cenu. S tím si už každý podnikatel musí poradit - říct, co je schopen případně promítnou do ceny skipasů, co už ne, jakým způsobem nastaví provoz a podobně. Když je cena s otazníkem, nic takto rozmyslet nejde," uvedl Knot.

Areálům by podle Knota nepomohlo zavedení kompenzací, například na způsob dřívějšího vládního programu kompenzací v době pandemie "Covid - Nepokryté náklady". "Možná to některým podnikům vyhovuje, ale pro nás jakékoli kompenzace a náhrady nejsou řešením. Potřebovali bychom znát ceny elektřiny," řekl Knot.

Přístup vlády při řešení energetické krize označil za váhavý. Ceny elektřiny jsou přitom na desetinásobku loňského roku. "Září je pro nás posledním (obdobím), kdy se na to lze ještě připravit. Na druhou stranu se k tomu stavíme čelem a doufáme v dobrý konec. Jsme připraveni nabídnout návštěvníkům co možná nejlepší službu. Stále doufáme, že nebude nutno zavřít," dodal.

(ČTK)
Ilustrační foto: screen webkamera, archiv redakce