Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Béďa – Náš parťák pro interní logistiku

15. 9. 2022 Komerční sdělení

Béďa – Náš parťák pro interní logistiku 6 snímků
Nejedí, nespí a pracují prakticky nonstop. Tiše se pohybují po výrobních halách a dopravují zboží a materiál přesně tam, kam je třeba. Jsou pozorní a ohleduplní, vždy vám dají přednost. Ve společnosti Pepperl+Fuchs Manufacturing s. r. o. pomáhají kolegům v každodenní práci na výrobních linkách a ve skladové logistice. Ne, nemluvíme o zaměstnancích P+F, ti nepracují nonstop a jistě i spí a odpočívají, ale představujeme vám AGVčka, automaticky naváděné vozíky. Jeden z nich pracuje i v P+F. Jmenuje se „Béďa“.

Robůtka, který chytře a rychle přepravuje výrobní materiál ze skladu do výroby a zpět, pomohl probudit k životu tým Štěpána Potočka, vedoucího provozního inženýringu. V dobách rostoucí automatizace se ve skladové logistice a na výrobních linkách stále častěji používají automatizovaná naváděná vozidla AGV (Automatic Guided Vehicle), která využívá od začátku roku 2022 také závod Pepperl+Fuchs v Trutnově. Štěpán Potoček se se svým týmem věnuje mimo jiného také automatizaci a usnadnění výrobních procesů v našem závodě.

Velkou měrou se na tomto projektu z pohledu implementace štíhlé výroby podílí i Petra Kopecká, která má na starosti další Béďův rozvoj.

Čím jsme začínali?
V roce 2020 jsme po roční fázi výstavby otevřeli nový moderní závod, ve kterém vyrábíme indukční a optické sensory s odbytem do celého světa. Při vytváření designu nové továrny jsme se zaměřili na to, jak kolegům ulehčit práci. Výsledkem byl zcela nový výrobní koncept, ve kterém jsou prakticky všechny výrobní buňky uspořádány do tvaru písmene U, každá s vlastními předávacími místy pro výrobní materiál a hotové výrobky. Vzhledem k tomu, že tyto speciální stanice jsou umístěny přímo na hlavní dopravní trase, vznikl také základ pro použití automaticky naváděného vozítka AGV, které samostatně a inteligentně reaguje na výrobní potřeby.

Jak pomáhá „Béďa“ kolegům ve výrobě?
„Béďu“ jsme vybavili a osadili našimi senzory, které v Pepperl+Fuchs sami vyrábíme. Například typ R2100 2-D-LiDAR zajišťuje přesnou detekci okolí a zabraňuje kolizím. „Béďa“ je velmi pozorný a zatím ještě nikoho neporazil. Proto byl také jednou ze zajímavostí při dni otevřených dveří pro naše zaměstnance a jejich rodiny, který se konal v červnu tohoto roku.

Náš polohovací systém PGV „Position Guided Vision“ Data Matrix používáme k optickému navádění našeho robůtka. Pavel Grund, EMS Test Support Engineer, nastavoval kromě jiného také kamerový systém s integrovanou osvětlovací jednotkou a „Béďa“ se tak vyzná i v úzkých uličkách a zatáčkách. Naše AGVčko si i samo nakládá a vykládá materiál a chytře se přesouvá ze skladu na jednotlivá výrobní stanoviště podle požadavků výroby.

Zkombinovali jsme funkci s designem
„Béďa“ je napěchovaný dalšími technologiemi. Například disponuje indukčním senzorem, který spolehlivě rozpozná, kde se nachází předávací stanice pro vstupní materiál nebo finální produkty. Další z difúzních optických senzorů monitoruje operaci nakládání materiálu a detekuje, zda jsou krabice umístěny správně, aby při přepravě nespadly. Naše AGVčko si samo otevírá dveře a objednává kanbanový materiál.

A to není vše…
Českému týmu se tak podařilo vyvinout inteligentní interní logistický koncept, kde jsou dlouhé cesty a hledání materiálů minulostí. Tým našich inženýrů vymyslel zcela unikátní systém, ve kterém jsou všechny aktivní komponenty součástí robota, zatímco předávací stanice fungují jako komponenty pasivní. Shrnutí Štěpána Potočka je následující: „Díky LEO Locative AGV a perfektně sladěné senzorové technologii šetříme nejen čas, ale také mnohonásobně snižujeme riziko nehod a děláme pracovní prostředí příjemnější, aby se u nás lidem dobře pracovalo.“

Proč robůtek dostal jméno „Béďa“?
Kolegyně ve výrobě pojmenovaly robůtka „Béďa“, protože stejně přezdívají i jednomu z našich výrobních vedoucích panu Radkovi Bednářovi. Ten se také velmi často a rychle pohybuje po výrobě a je kdykoli ochotný pomoci. Do budoucna v tom „Béďa“ nezůstane sám a bude mít k sobě partnerku, paní „Béďovou“, a budou se schopni vzájemně doplňovat.

Chtěli byste se k nám přidat?
Kontaktujte nás na tel.: 494 771 300, nebo zašlete e-mail na adresu: jobs@cz.pepperl-fuchs.com.