Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

26°

Svátek má

Řepobraní aneb Proč Rýbrcoul počítá řepu

29. 9. 2022

page.Name
První říjnová sobota je již pět let ve znamení Rýbrcoula s odpoledním programem pro celou rodinu, který pak v podvečer přechází do festivalu Otevřené hospody. Program připravuje spolek Rýbrcoul - duch hor a do představení i organizace se zapojují divadelní a jiné zájmové spolky, školy a školky, kamarádi a během covidových omezení se osvědčilo i spojení akce s tradičním sundáváním draka v režii spolku Trutnov - město draka.

Co má společného Rýbrcoul s řepou? Mnozí z vás již z dřívějších představení či novin Stopy v mlze ví, že Rýbrcoul = Řepočet čili „Počítač řep“. Odkaz na počítání řepy se objevuje i v německém Rübezahl a polském Liczyrzepa. Proč tomu tak je, se dozvíte v jednom z divadelních představení.

Těšit se opět můžete i na město plné oživlých bytostí - čerty, víly, permoníky, hejkala, jezinky, loupežníky a další. S bytostmi si můžete zahrát hry, zatančit či se s nimi jen vyfotit. Trasa povede od Uffa na Promenádu a dále přes Malé náměstí, tržnici a Svatojánské náměstí až na Krakonošovo náměstí. Loupežníci vás ale můžou přepadnout kdekoliv ve městě, tak bacha. „V okolí Uffa, na Promenádě a na tržnici chystáme koncerty, workshopy, divadélka a aktivity pro děti. Uvidíte místní i přespolní soubory a kapely,“ hlásí Jan Duduš, předseda spolku Rýbrcoul - duch hor, a doplňuje, že na Krakonošově náměstí si program pro veřejnost připravili „Draci“.

Dojde také k představení dalších aktivit spolku, a to Rýbrcoul TV a deskové hry Hory Doly. Rýbrcoul TV je tým mladých reportérů, kteří pod vedením zkušených lektorů natáčí reportáže, které vysílá i ČT Déčko. Reportáže budou ke zhlédnutí v Rýbrcoulově kině v Uffu. Hra Hory Doly navazuje na vycházkově-poznávací trasy ve hře Co vydaly hlubiny země a vy si ji můžete zahrát v herním koutku v Uffu. Venku před ním bude i Rýbrcoul stánek, kde získáte informace, mapky a můžete si zakoupit třeba triko.

Řepa (v tomto případě ta červená) je skvělou potravinou, proto by byla škoda nevyzkoušet různé řepné speciality. Boršč asi ochutnal už každý, ale znáte třeba čokoládový dort s červenou řepou nebo bramborový salát s řepou? Řepné speciality budou k dostání jak ve speciálních stáncích u Uffa a v centru města, tak v některých podnicích. „Menu uveřejníme na našich stránkách a FB,“ prozrazuje Jan Duduš.

(bog, jdu)
Foto: Miloš Šálek