Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

V Safari Parku Dvůr Králové se po osmi letech narodili vzácní levharti perští

21. 9. 2022

page.Name
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se po osmi letech narodili vzácní levharti perští. Dva samci přišli na svět 22. srpna, jejich matka chovatelům dovolila první kontrolu až po měsíci. Za posledních 12 měsíců se mláďata levhartů perských v jiné zoo na světě nenarodila, uvedl mluvčí zoo Michal Šťastný.

Matkou dvojčat je tříletá samice Banu, kterou dvorská zoo získala loni v červnu ze zoo v Kolíně nad Rýnem v Německu. Cílem přesunu bylo obnovit chov těchto vzácných šelem ve Dvoře Králové. V safari parku se samice spojila s geneticky cenným sedmiletým samcem, kterého zoo získala v roce 2017 z ruského Soči. Samec Arkhyz je nepříbuzný ostatním levhartům perským v Evropě.

"Dva mladí samci jsou s ohledem na genetický původ rodičů pro evropský chov velmi cenní," uvedli dvorští chovatelé. Právě velká míra příbuznosti jednotlivých zvířat je velkým problémem pro zachování populace levhartů perských v zajetí. "Ačkoli dříve byli levharti perští v zoologických zahradách poměrně rozšířeni, postupně vymizeli a zůstali takřka jen v těch evropských," uvedl mluvčí zoo. Podle světové databáze ZIMS chová levharty perské ve světě 45 zoo.

Matka Banu rodila poprvé. "Péči zvládá skvěle. Mláďata hlídá a na sebemenší vyrušení reaguje výhružným vrčením. Asi za měsíc je čeká očkování, následně budou moci vyrazit do výběhu. Jde o otužilý druh, a tak budou k vidění po celou zimu," uvedla zooložka Gabriela Linhart.

Safari park patří mezi úspěšné chovatele levhartů. Ve Dvoře levharti žijí od roku 1977 a v roce 1979 se povedlo odchovat první mláďata v Československu. "Od té doby vyrostlo ve Dvoře Králové 31 dalších levhartů perských. Na základě dvorských úspěchů se levhart perský postupně rozšířil i do dalších českých a následně i zahraničních zahrad," uvedl mluvčí zoo.

Samice levharta perského mohou vážit ke 45 kilogramům, velcí samci až 80 kilogramů. V přírodě se živí především kopytníky, například kozami bezoárovými či divočáky. Žijí ve vysokých horách subtropů a mírného pásma střední a západní Asie, takže bez problémů zvládají i podmínky české zimy. Světová populace se odhaduje maximálně na 1300 zvířat, nejvíce jich žije v Íránu

(ČTK)
Foto: Kateřina Bílková / Safari Park Dvůr Králové