Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Horští záchranáři z Krkonoš vyhráli závody horských služeb v Rumunsku

25. 3. 2023

page.Name
Čtyřčlenné družstvo záchranářů z Horské služby Krkonoše vyhrálo mezinárodní závody horských služeb, které se konaly od úterý do čtvrtka v rumunském středisku Rânca v Transylvánských Alpách. Klání se celkem zúčastnilo 36 týmů horských záchranářů z devíti evropských zemí, uvedla dnes Horská služba ČR Krkonoše na facebooku.

Na horské záchranáře čekaly disciplíny zaměřené na technické a profesionální dovednosti a fyzickou zdatnost. Například při cvičné záchranné akci družstvo spustilo záchranáře do rokle a následně jej i s pacientem vytahovalo zpět. Zdatnost záchranářů prověřil výstup na mačkách na 2136 metrů vysoký vrchol Pâpusa, z kterého pak závodníci museli slanit. Součástí závodů bylo i vyhledávání v lavině nebo ošetření zraněného lyžaře a jeho transport na takzvaném akia člunu po kilometr dlouhé trati dolů.

České družstvo ve složení Adam Brožek, Petr Spilka, Matěj Švec a Vojtěch Tryzna zvítězilo ve dvou ze tří měřených disciplín a získalo celkové první místo. Kromě českého a domácího družstva soutěžily záchranářské týmy z Itálie, Německa, Rakouska, Polska, Španělska, Srbska a Bulharska.

Horská služba ČR má okolo 120 profesionálních záchranářů, které doplňuje dalších zhruba 350 dobrovolných členů. Působí v sedmi oblastech, kromě Krkonoš také na Šumavě, v Krušných horách, Jizerských horách, Orlických horách, v Jeseníkách a Beskydech. Zakladatelem Horské služby ČR je ministerstvo pro místní rozvoj.

V českých horách v letošní zimě zatím horská služba měla asi 5500 zásahů, meziročně o čtvrtinu méně. Pokles byl dán hlavně zimou chudší na sníh, kdy do hor přijelo méně rekreantů a lyžařů. Nejvíce práce měli záchranáři tradičně v Krkonoších, kde zatím zasahovali zhruba u 2100 událostí. Přibližně 80 až 90 procent z celkového počtu událostí se týká kolizí a zranění při sjezdovém lyžování, uvedl v pátek mluvčí Horské služby ČR Marek Fryš.

(ČTK)
Foto: Horská služba ČR Krkonoše