Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Sněhové pole Mapa republiky v Krkonoších dosáhlo ideálního tvaru

19. 6. 2023

Sněhové pole Mapa republiky v Krkonoších dosáhlo ideálního tvaru 4 snímků
Sněhové pole ve tvaru bývalého Československa na úbočí Studniční hory v Krkonoších, známé jako Mapa republiky, má ideální tvar. Mohlo by roztát na přelomu června a července. V uplynulé zimní sezoně 2022/2023 správci KRNAP na Mapě republiky nejvíce sněhu naměřili 6. dubna, a to 9,72 metru, z hlediska dlouhodobého měření šlo o průměrnou hodnotu.

„Odhaduji, že v současnosti tam může být stále více než jeden metr sněhu. To, kdy Mapa republiky odtaje, bude záviset na počasí," uvedl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Do Česka přitom míří tropy, ode pondělí do čtvrtka se nejvyšší denní teploty budou pohybovat kolem 30 stupňů, v pátek se pak mírně ochladí, objeví se bouřky. Teplo má být i na horách, vyplynulo z dnešní předpovědi meteorologů.

Podle krkonošské horské služby bylo v pondělí ráno u nedaleké hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů 11 stupňů nad nulou, zataženo beze srážek. Meteorologové pro Královéhradecký kraj předpovídají většinou oblačno, ojediněle přeháňky, nejvyšší denní teploty od 27 do 30 stupňů Celsia, na horách do 24 stupňů.

Za příznivého počasí je Mapa republiky viditelná zdaleka, dokonce až z Hradce Králové. Dobře je vidět od krkonošského bufetu Na Rozcestí nebo od Husovy boudy nad Pecí pod Sněžkou.

Sněhové pole Mapa republiky loni zmizelo 9. července, o čtyři dny dříve než v roce 2021. Správa KRNAP v místě měří mocnost sněhu přes 20 let, cílem je zjistit, jak sněhová pokrývka ovlivňuje mikroklima v závětrné oblasti Studniční hory. Maxima jsou tam zaznamenávána většinou na jaře. Jak sněhové pole odtává, ztrácí postupně tvar první republiky, až nakonec zůstávají střední Čechy.

Nejvíce sněhu tam Správa KRNAP zaznamenala v zimě 1999/2000, kdy tam byla 15,7 metru mocná sněhová vrstva.

Mapa republiky leží na jižním svahu, přesto tam sníh v takovém rozsahu zůstává nejdéle v české části Krkonoš. Důvodem je modelace terénu a větrné proudy anemo-orografického systému Bílého Labe, které pravidelně ukládají obrovská množství sněhu. Sněhová vrstva pak dosahuje mnohametrové výšky, uvedl KRNAP. Mapa republiky se každoročně na jaře rýsuje v nadmořské výšce 1420 až 1455 metrů.

ČTK
Foto: Miloš Šálek