Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Firma za zbourání Špindlerovské hospody dostala pokutu, porušila zákon

29. 7. 2023

page.Name
Stavební úřad ve Špindlerově Mlýně uložil pokutu několika statisíců korun firmě, která loni na podzim v centru horského střediska nechala bez povolení zbourat chátrající objekt bývalé zotavovny Pětiletka, jehož součástí byla Špindlerovská hospoda. Firma Projekt Central tím porušila zákon ve dvou bodech, řekl starosta Špindlerova Mlýna Martin Jandura (Špindlerův Mlýn - město s vizí). Podle něj firma pokutu zaplatila, částku nesdělil. Na uložení a uhrazení sankce upozornila Česká televize.

"Vlastník objektu se dopustil dvou přestupků. Odstranil stavbu bez souhlasu nebo povolení stavebního úřadu a neuposlechl výzvu stavebního úřadu k zastavení prací. Pokuta byla uhrazena v plné výši a dané lhůtě, to znamená, že pro město je tato část etapy projektu Hotel Špindlerovská uzavřena," řekl Jandura.

Objekt v posledních letech chátral, provoz Špindlerovská hospoda ukončila v srpnu 2021. Zbouraný objekt má nahradit objekt nový, ve kterém má být hotel a restaurace, uvedl starosta Jandura.

Bourání začalo koncem září 2022 za bývalého vedení města, přestože stavební úřad nevydal povolení k odstranění stavby. Zástupci bývalého vedení města tehdy uvedli, že stavební úřad dostal od vlastníka objektu žádost o odstranění stavby, ke které se město jako účastník řízení vyjádřilo, ale povolení úřad nevydal, demolice začala pouze na základě statického posudku.

Podle dřívějšího vyjádření tehdejšího starosty a nyní místostarosty Vladimíra Starucha (Pro náš Špindlerův Mlýn) firma požádala o předběžný souhlas, aby znala předběžná stanoviska města ke stavebnímu řízení. Bývalá rada města vydala souhlasné vyjádření k odstranění stavby za předpokladu řádného stavebního řízení. Radnice věděla, že je objekt ve špatném stavu a je snaha ho nahradit novým. Podle Starucha ale město předpokládalo, že bude řádné stavební řízení s posouzením stavu objektu a bude navržen postup demolice. "Tedy, že se teprve rozhodne, jestli půjde o částečnou či úplnou demolici a v jakém rozsahu bude případně objekt nahrazen," řekl dříve Staruch.

Špindlerovská hospoda byla založena na počátku 20. století zřejmě na místě starší stavby, nebyla památkově chráněná.

(ČTK)
Foto: Jiří Štefek