Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Luční bouda jsou Hradčany Krkonoš, říká její provozovatelka Klára Sovová

8. 7. 2023

page.Name
Luční bouda je nejstarší a největší krkonošskou boudou. Její základní kámen byl položen v roce 1623, tedy před rovnými čtyřmi stoletími. Majitelka a provozovatelka Luční boudy Klára Sovová popisuje, jaké to je žít a podnikat v nejvýše položené restauraci České republiky, a zároveň láká na akce, které pro návštěvníky letos chystá.

Luční bouda letos slaví 400 let od položení základního kamene. Jaký je to pocit žít a podnikat v objektu, za kterým stojí tak dlouhá historie?
Je to velká odpovědnost, protože Luční boudu musíme opravovat a modernizovat a chceme v ní zachovat co nejvíce z historie. Luční bouda přešla na topení elektřinou, modernizovali jsme pokoje, zlepšila se tepelná izolace a zprovoznili jsme čističku odpadních vod. Otevřeli jsme malý pivovar Paroháč. Chceme, aby host Luční boudy poznal restauraci i ostatní prostory boudy, kde byl před třiceti či padesáti lety, ale měl veškeré pohodlí a vymoženosti moderní doby. Snad se nám to daří.

V čem se Luční bouda liší od dalších horských bud v Krkonoších?
Je v nejpřísněji chráněné části Krkonošského národního parku. Dle mého názoru jsou to „Hradčany Krkonoš“. Mají svůj jedinečný genius loci. Miluji to tady.

Výročí 400 let je důvodem k oslavě. Co během letošního léta chystáte pro vaše hosty a další návštěvníky?
Chystáme toho hodně. Budou to například dvě nové knihy, vlastní měna, speciální pivo nebo koncert. Začali jsme 23. června na Luční boudě křtem třetího pokračování pohádek „Bohouš z Luční boudy 3“. Poté 30. června bude představení „S pravdou ven“ a konečně 22. září proběhne koncert skupiny Čechomor. V prosinci chceme vydat knihu o Luční boudě zaměřenou na nejnovější historii a popíšeme v ní naše zkušenosti za posledních dvacet let. Vše bude pochopitelně s krásnými fotkami. Máme uvařený ležák Paroháč 16.23, který bude na čepu celé léto. Během sezóny toho bude samozřejmě mnohem více.

Jak byste nalákala k návštěvě Luční boudy ty, kteří sice o ní již slyšeli, ale nikdy na ní ještě nebyli?
Máme takovou říkanku „Když ti žena s jiným skáče, dej si u nás Paroháče“.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Miloš Šálek