Neděle

23. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Starosta: Placení jen v hotovosti je ve Špindlerově Mlýně spíše výjimkou

12. 7. 2023

page.Name
Placení pouze v hotovosti je v restauracích v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn nadále spíše výjimkou. Limitujícím faktorem pro používání platebních terminálu je hlavně signál, který na horách nemusí být dostatečný. Možnost platit útratu pouze v hotovosti proto častěji nabízejí izolovanější horské boudy. ČTK to řekl starosta Špindlerova Mlýna a podnikatel v cestovním ruchu Martin Jandura, který funkci starosty zastává jako neuvolněný, tedy ne plně placený.

"Ve Špindlerově Mlýně lze většinu služeb platit platební kartou. U nás naopak počet provozoven, kde lze kartou platit, stoupá,“ řekl Jandura.

Podle červnového průzkumu, který pro poskytovatele bankomatů Euronet provedla mezi asi 500 respondenty v ČR společnost STEM/MARK, se každý čtvrtý Čech setkal s tím, že v obchodě přestali přijímat platební karty. Zástupci Českého gastronomického institutu tento týden ČTK řekli, že stížnosti na to, jak některé restaurace v ČR přestaly přijímat karty, se k nim dostávají denně. Analytici, které ČTK oslovila, míní, že za neochotou některých obchodníků přijímat platby kartou nemusí být vysoké poplatky bankám, karetním asociacím a poskytovatelům platebních terminálů, ale snaha snížit daňové odvody.

"Ve Špindlerově Mlýně jsem nezaznamenal, že by návštěvníci střediska měli s placením v provozovnách, kde jde platit jen v hotovosti, nějaký problém. Placení kartou by mělo být běžnou praxí v každém moderním podniku, a to si většina podnikatelů v cestovních ruchu ve Špindlu uvědomuje," uvedl Jandura.

Připustil ale, že pokud by od bezhotovostních plateb upustila většina gastroslužeb ve středisku, mohl by nastat problém. "Nemyslím si, že počet návštěvníků střediska by se snížil, ale mohlo by to na podnikatele v turistickém ruchu ve Špindlu vrhnout špatné světlo. Z pozice starosty se budu snažit o to, aby k tomu nedocházelo. Vím, o čem hovořím, sám pracuji v turistickém ruchu. Na prvním místě je spokojený obyvatel našeho města a také návštěvník střediska," sdělil Jandura.

Z hlediska návštěvnosti Špindlerův Mlýn zažívá podle něj dobrou letní sezonu, ubytování například na přelomu července a srpna je obsazené z 90 procent. Mezi návštěvníky střediska převažují Češi, ze zahraničních turistů pak Poláci a Němci.

ČTK