Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

V sobotu roztálo sněhové pole Mapa republiky

10. 7. 2023

page.Name
Sněhové pole známé jako Mapa republiky na úbočí Studniční hory v Krkonoších roztálo v sobotu 8. července. Stalo se tak o den dříve než v roce 2022. „Mapa republiky v sobotu ráno roztála. Ještě v pátek bylo vidět poslední flíčky,“ informoval mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Mapa republiky připomínající prvorepublikové Československo s Podkarpatskou Rusí odtává od východu na západ, až nakonec zůstávají „střední Čechy“, v místě tzv. nivační deprese. Ve finále odtává sníh poměrně rychle. Například 22. června mělo sněhové pole ještě rozlohu zhruba poloviny fotbalového hřiště. Mapa republiky se každoročně na jaře rýsuje v nadmořské výšce 1420 až 1455 metrů.

Správci KRNAP provádějí na Mapě republiky podrobné měření od konce 90. let 20. století. V zimní sezoně 2022/2023 správci parku na Mapě republiky naměřili nejvíce sněhu 6. dubna, a to 9,72 metru. Z hlediska dlouhodobého měření se ale jednalo o průměrnou hodnotu. Nejvíce sněhu tam Správa KRNAP zaznamenala v zimě 1999/2000, kdy tam byla 15,7 metru mocná sněhová vrstva.

Mapa republiky leží na jižním svahu, přesto tam sníh v takovém rozsahu zůstává nejdéle v celém Česku. Důvodem je podle parku modelace terénu a větrné proudy anemo-orografického (větro-horopisného, pozn. red.) systému Bílého Labe, které na jižním svahu Studniční hory pravidelně ukládají obrovská množství sněhu. Sněhová vrstva pak dosahuje mnohametrové výšky. Mocnost sněhu tak nemusí odrážet charakter zimy z hlediska sněhové pokrývky v Krkonoších.

Sněhové pole Mapa republiky se nachází na příkré stráni mezi Studniční a Luční horou nad Modrým dolem v klidovém území KRNAP, kam mají turisté zakázaný přistup. Nejlépe jej legálně mohou uvidět například od Chalupy na Rozcestí, nad Výrovkou nebo z cesty od Richtrových Bud do Modrého dolu.

Dnes ráno bylo u nedaleké hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů zataženo s teplotou 15 stupňů Celsia, uvedla Horská služba Krkonoše. Podle meteorologů má být dnes v Královéhradeckém kraji oblačno až polojasno, zpočátku i skoro jasno. Zpočátku budou ojediněle a odpoledne a večer od západu místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od 30 do 33 stupňů, na horách od 24 do 27 stupňů. Vítr může v bouřkách přechodně zesilovat.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek