Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

V Žirči vznikají chytré byty pro vážně nemocné roztroušenou sklerózou

24. 7. 2023

page.Name
V areálu Domova svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem od začátku letošního roku vzniká třípodlažní budova, ve které budou první tzv. chytré byty v Česku pro vážně nemocné roztroušenou sklerózou. Celkové náklady na projekt jsou 92 milionů korun, z toho 84 milionů má stát stavba a osm milionů půjde na vybavení a bezbariérové úpravy okolí. Ceny jsou se započtením daně. Většinu nákladů pokryjí dotační prostředky, uvedl mluvčí zařízení Jan Staněk. Domov sv. Josefa vypsal sbírku Chytré byty pro blbou nemoc, která má pomoci s dokončením projektu.

"Stavba by měla skončit do konce roku 2023, kolaudaci předpokládáme v prvním kvartále roku 2024. První klienty bychom mohli přivítat v polovině příštího roku," uvedl Staněk. Nové zařízení bude fungovat v režimu sociální odlehčovací služby, která nebude dlouhodobá.

Domov sv. Josefa v Žirči provozuje Oblastní charita Červený Kostelec a je jediným zařízením v Česku zaměřeným na poskytování péče lidem nemocným roztroušenou sklerózou v pokročilém stadiu nemoci.

"Hlavní motivací k vybudování chytrého bydlení je to, že máme 160 urgentních žádostí na dlouhodobý pobyt s tím, že se uvolní jedno místo za rok. Chceme těmto lidem pomoci, ale nemáme je kam poslat, protože jiné podobné zařízení v ČR neexistuje. Z toho vychází tato nová služba chytrých bytů, která není jen o chytrých technologiích. Jde o revoluci v domácí péči o nemocné s roztroušenou sklerózou," řekl Staněk.

Cílem nabídky dočasného ubytování v tzv. chytrých bytech je podle něj klienty inspirovat a pomoci jim co nejdéle žít doma. Nepůjde jen o nácvik obsluhy chytrých technologií, ale také o setkání nemocných i pečujících osob, kteří se budou navzájem motivovat. "Klienti budou mít možnost bydlet v bytě, který jim ukáže, jak by mohl handicapovaný člověk u sebe doma žít a být soběstačný, například si hlasem otevřít okno nebo dveře případně jakýkoli přístroj v domácnosti ovládat hlasem, pohybem hlavy nebo přes počítač," uvedl Staněk.

V objektu získají zázemí lidé s roztroušenou sklerózou, kde s nimi budou cvičit specialisté a předávat jim praktické tipy, jak si díky chytrým technologiím ulehčit život a proměnit vlastní domov v tzv. chytrou domácnost. Vznikne celkem devět pokojů se společenskou místností, prostory pro odbornou poradnu i specializované terapie. "Projekt pomůže 200 hendikepovaným ročně k větší soběstačnosti a navíc ulehčí pečujícím osobám," dodal Staněk.

Domov sv. Josefa díky pobytovým službám s rehabilitacemi v současnosti dokáže ročně pomoci 400 nemocným. "Pomoc však potřebuje více než 6000 lidí s roztroušenou sklerózou. Díky chytrým bytům se tato bilance změní. Namísto lůžkové péče pro omezený počet klientů podpoří Domov sv. Josefa soběstačnost tisíců nemocných přímo u nich doma," řekl Staněk.

Sbírka bude představena v sobotu 29. července na Svatoanenských slavnostech. "Budova díky dotaci rychle roste. Chybí nám ale finance na vybavení a chytré technologie, které objektu vdechnou život," uvedl ředitel Domova sv. Josefa Dominik Melichar.

Na stavbu, která má vyjít na 84 milionů korun, domov získal dotaci 57 milionů z programu IROP, dále 17 milionů od Královéhradeckého kraje a deset milionů z dotačního programu Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Na vybavení a bezbariérovou úpravu okolí finanční prostředky shání.

(ČTK)
Foto: Domov sv. Josefa v Žirči