Pondělí

22. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Ve dvorském Safari parku se narodila po osmi letech kriticky ohrožená antilopa

5. 7. 2023

page.Name
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se přímo ve výběhu před zraky návštěvníků narodilo mládě kriticky ohroženého bonga horského. Pro zoo jde o první přírůstek této antilopy po osmi letech. Vzácnost události umocňuje fakt, že mládě má v rodokmenu zvířata, která před půl stoletím dovezl do Dvora Králové významný ředitel zoo Josef Vágner. Uvedl to Michal Šťastný z dvorské zoo. Bongů v přírodě nežije ani stovka. Safari park podporuje snahy o záchranu této antilopy přímo v Keni.

"Mládě přišlo na svět 29. června přímo ve výběhu, kde strávilo i první noc. Druhý den se dvojice přesunula do vnitřních stájí. Tam budou zhruba týden, než vzácný a dlouho očekávaný přírůstek trochu zesílí," sdělil zoolog Luděk Čulík.

Samice o potomka od prvních okamžiků pečuje, kontrola ukázala, že mládě má 25 kilogramů. Matkou je šestiletá samice Kari z německého Münsteru, otcem devítiletý Demba z Berlína. "Pro oba jde o prvního potomka. V rodokmenu obou rodičů mláděte figurují zvířata přímo z Keni. Mezi jejich předky jsou totiž zvířata, která z Afriky dovezl do Dvora Králové v roce 1974 Josef Vágner. Dembovu linii posléze významně obohatila zvířata z USA," uvedl Šťastný.

Vágner byl ředitelem zoo v letech 1965 až 1983 a proslavil se africkými výpravami. Je zakladatelem známého safari, v němž se lidé ve vozidlech pohybují mezi volně žijícími zvířaty. Podle Vágnerem iniciovaného safari dvorská zoo začala pro celou zahradu používat nový marketingový název Safari Park Dvůr Králové.

Safari Park Dvůr Králové je v chovu bongů horských, kterých v přírodě podle IUCN zbývá 96 dospělých jedinců výhradně v Keni, klíčovým hráčem. Včetně současného mláděte se ve dvorské zoo narodilo 106 těchto antilop. Mimo to podporuje safari park záchranu bongů i přímo v Africe, a to spoluprací s Mount Kenya Wildlife Conservancy, která usiluje o návrat bongů horských na svahy nejvyšší keňské hory.

Bongo horský, který je jednou z největších antilop, žije ve vyšších nadmořských výškách, v divočině jeho počty klesají. Populace ze čtyř známých lokalit jsou navíc oddělené a nemohou se přirozeně míchat. Obě pohlaví mají spirálovitě zahnuté rohy. Na rozdíl od ostatních lesních antilop žijí ve stádech, která dosahovala počtu až 80 jedinců, tedy téměř tolik, kolik je dnes všech dospělých bongů horských v přírodě.

"Safari Park Dvůr Králové chová poddruh, který se v posledních desítkách kusů vyskytuje už jen v okolí Mt. Kenya a NP Aberdare a je kriticky ohrožený. V safari parku začal chov v roce 1974, kdy přišla zvířata přímo z Keni, což způsobilo zoologickou senzaci. Už v roce 1975 se narodilo první mládě. Celkem jich ve Dvoře přišlo zatím na svět úctyhodných 106," dodal Šťastný.

Safari park se specializuje na Afriku, velmi úspěšný je v chovu nosorožců, žiraf či zeber.

(ČTK)
Foto: Dominika Stempa / Safari Park Dvůr Králové