Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Kraj zvažuje o rok odložit opravu tří mostů na silnici do Špindlerova Mlýna

19. 4. 2023

page.Name
Královéhradecký kraj zvažuje možnost odložení rekonstrukce tří mostů na hlavním silničním tahu do Špindlerova Mlýna v Krkonoších na rok 2024. Oprava měla původně začít letos na jaře. Důvodem je prodloužení výběrového řízení na dodavatele stavebních prací pro opravu tří takzvaných polských mostů na silnici II/295 v úzkém údolí řeky Labe. Uvedl to mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Kraj bude investorem rekonstrukce. Maximální přípustná cena zakázky je 123 milionů korun bez DPH, uvedli nedávno zástupci kraje. Podle původního plánu mělo být hotovo do zimy.

"S ohledem na to, že výběrové řízení není dosud ukončeno, není reálné zaručit dokončení stavebních prací do začátku zimní sezony, kdy budou tento tah využívat desetitisíce řidičů při cestě do lyžařských středisek. O možném omezení jednáme i se zástupci města Špindlerův Mlýn, kteří vyjádřili obavy z případného posunutí termínu dokončení stavby a možného dopravního kolapsu," uvedl Lechmann.

Trojice mostů je součástí jediné přístupové silnice do největšího krkonošského střediska Špindlerův Mlýn. Silnice je proto jedna z nejvytíženějších v Krkonoších. Mosty před 50 lety postavily polské firmy.

Během stavby se kompletně vymění nosné konstrukce u jednoho z mostů, spodní části mostů budou zachovány u dalších dvou. Vedle toho se opraví navazující úsek opěrných zdí a také přilehlé komunikace II/295. Rekonstrukce všech tří mostů bude souběžná a částečně omezí provoz. Budou ho řídit pracovníci stavby a světelná signalizace, aby byla doprava co nejplynulejší. Doprava bude řízena kyvadlově a vozidla budou během stavby jezdit po mostním provizoriu a provizorních komunikacích.

Podobný režim dopravy byl i při nedávné opravě jiných tří mostů na hlavním tahu do Pece pod Sněžkou. I tam šlo o rekonstrukci mostů v havarijním stavu, auta jezdila po provizorních mostech. Práce tam začaly v květnu 2021 a vyšly na 187 milionů korun s DPH. Mosty na silnici v Temném Dole jsou znovu plně průjezdné od poloviny listopadu 2022. Hlavně o víkendech se v obou směrech z důvodu omezení provozu tvořily dlouhé kolony, což lze očekávat i během rekonstrukce mostů na silnici mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem.

(ČTK)
Ilustrační foto: turistika.cz