Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

24°

Svátek má

Pocta Václavu Havlovi. Na kině bude jeho pamětní deska v životní velikosti

17. 4. 2023

page.Name
Trutnovské nábřeží Václava Havla se dočká pietního místa na uctění památky prvního polistopadového prezidenta České republiky. Fasádu právě rekonstruovaného kina Vesmír bude od podzimu zdobit deska s plastickým reliéfem postavy českého státníka v životní velikosti.

Čtvrtek 5. října 2023 bude v Trutnově patřit slavnostnímu odhalení pamětní desky Václava Havla. V ten den by oslavil své 87. narozeniny. Trutnov tak splní příslib z roku 2016. Tehdy bylo při pojmenování ulice nábřeží Václava Havla deklarováno, že se tento prostor dočká důstojné památky na významného českého státníka. „Spojitost Václava Havla s Trutnovem nemusím ani zmiňovat a vhodnější veřejné místo než budovu kina na nábřeží bychom hledali jen stěží. Jsem rád, že se nám to letos povede,“ říká starosta Trutnova Michal Rosa.

Trutnovští zastupitelé na svém pondělním zasedání schválili rozpočtové změny, ve kterých se počítá s výrobou pamětní desky v hodnotě 3 miliony korun. Autorem návrhu uměleckého díla je uznávaný český sochař Michal Gabriel. „Trutnováci jeho díla velmi dobře znají a oblíbili si je. Důkazem je lev na Slovanském náměstí či Smečka vedle Uffa,“ vysvětluje starosta Rosa. O výrobu se postará trutnovská rodinná firma Kasper Kovo. „Záměrně v tuto chvíli vizualizaci desky nezveřejňujeme, chceme, aby to pro lidi bylo překvapením,“ dodává Michal Rosa.

U pamětní desky bude vyhrazeno pietní místo, kde budou lidé moci zapalovat svíčky a vzpomínat na českého státníka, dramatika a disidenta. Trutnov si v současné době manžele Havlovy připomíná nejen pojmenováním nábřeží, ale také nedávno vysazeným stromořadím Olgy Havlové či nápisem „Ferdinand Vaněk“ se srdcem na budově trutnovského pivovaru.

(bog, tz-mdě)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek