Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

V Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem se vylíhla vzácná želva skalní

14. 4. 2023

page.Name
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se vylíhlo mládě vzácné a ohrožené želvy skalní. Pokud přežije, půjde o první úspěšný odchov druhu v safari parku. Podle typického placatého krunýře se jim také říká palačinkové želvy. O narození mláděte informoval mluvčí safari parku Michal Šťastný.

Mládě se vylíhlo zcela bez přičinění lidí přímo v pavilonu Vodní světy. "Chovatel našel ráno v jedné z prohlubní expozice dvě vejce. Když chtěl potom místo jako obvykle narosit, ze substrátu se vyhrabalo mládě," uvedl zoolog Michal Podhrázský. Pro mladé želvy skalní je to podle něj typické chování, neboť se v písku ukrývají před predátory. Pod povrchem mohlo mládě čekat i pár dnů.

Kvůli nekontrolované inkubaci neznají zatím herpetologové pohlaví malé želvy. To je jinak snadné ovlivnit. "V teplotách nad 32 stupňů se vždy líhnou samice, v chladnějším prostředí samci. Pokud líhnutí řídí člověk, obvykle si cíleně produkuje více samic," uvedl Podhrázský.

Safari park chová želvy skalní od roku 2000. Dosud se je nepovedlo odchovat. Zatím jediné mládě z roku 2005 uhynulo ve věku tří měsíců. "Inkubace želv skalních je velice složitá. V rámci správného vývoje zárodku je nutné střídání teplot a byla zaznamenána i diapauza, tedy pozastavení vývoje zárodku v době nepříznivých podmínek," uvedl Podhrázský.

Želvy skalní se od ostatních suchozemských druhů želv velmi liší. Mají placatý krunýř, který je měkký a pružný. Je to přizpůsobení životu ve skalách, které jsou jim často jediným úkrytem. Většinu dne stráví ukryté v puklině. Když se v ní zaklíní, nemá predátor mnoho šancí ji dostat ven a sežrat. Na rozdíl od jiných želv jsou velmi mrštné a zvládnou šplhat po takřka kolmých skalních stěnách.

Pozorní návštěvníci dvorské zoo mohou dvě dospělé želvy skalní pozorovat v pavilonu Vodní světy v expozici s kamennými palandami simulujícími pukliny a skalní výchozy. Mládě bude zatím žít v zázemí zoo.

V Africe jsou domovinou želv skalních travinaté oblasti se skalními výchozy v Keni a Tanzanii. Hrozbou pro druh je obchod se zvířaty a ničení přirozeného prostředí. Savanu tam lidé často vypalují kvůli vzniku zemědělských ploch. Želvy skalní navíc kladou jen jedno vejce, jejich reprodukce je tedy pomalá. Samice ale může vejce snášet i vícekrát v roce.

(ČTK)
Foto: Simona Jiřičková / Safari Park Dvůr Králové