Pátek

14. června 2024

Nyní

12°

Zítra

16°

Svátek má

Dejwyho horský běh. Výzva, která je o úctě i lásce

21. 5. 2023

page.Name
Když dorazíte do cíle, máte v nohách běh po dlouhém horském hřebeni, ve sněhu a bahně, potokem a sešup po asfaltové cestě. Závod bolí všechny – tradiční účastníky i ty sváteční. Ale všichni jsou šťastní, že to dali a uctili památku Dejwáka. V neděli 28. května se uskuteční již 9. ročník závodu, který je vzpomínkou na trutnovského sportovce, jenž zemřel pod lavinou ve Studniční jámě nad Obřím dolem.

„Na Dejwáka má určitě každý nějakou svou vzpomínku a společně na něj vzpomínáme právě v den závodu. My, co běh připravujeme, víme, jaký byl, jak se choval, jaký byl jeho životní postoj. A na to se snažíme myslet při plánování závodu. Klademe si otázky, jak by takovou akci dělal on, jakou by tam chtěl atmosféru. Určitě by se snažil každému ten den udělat co nejhezčí. O to se snažíme i my a doufáme, že se nám to daří,“ říká ředitel závodu Alexandr Nekvinda. Nejvíc ho těší, že většina závodníků ví, na startu jakého závodu stojí, a svojí účastí vyjadřují Dejwymu úctu.

Jak napovídá název běhu, trasa je vedená přes hory, takže je to výzva. Ta delší a opravdu poctivá má parametry 20 kilometrů s převýšením 1050 metrů. „Pro ty, kteří si myslí, že nestihli po zimě dostatečně natrénovat, pro úplné hobíky nebo pro dorostence, kteří si ještě netroufnou na hlavní trať, máme také již tradiční osmikilometrovou trasu z Pece pod Sněžkou přes Modrý důl ke Kapličce v Obřím dole, kde je cíl obou tratí,“ přibližuje pořadatel. Startuje se z parkoviště u lanového parku ve čtvrt na jedenáct.

O hodinu dříve si tam zaběhají i děti. Starší kategorie budou mít trať zpestřenou různými překážkami, takže to nebude jen o rychlých nožkách, ale také o šikovnosti, která je pro budoucího horského závodníka důležitá. „Od prvního ročníku uběhne již devět let, spousta z nás se již stala rodiči. Nejde už jen o setkání kamarádů, kteří Dejwyho znali, ale i jejich celých rodin. Chceme, aby i generaci našich dětí spojovala taková sounáležitost, umět vzpomínat a láska k horám, které jsou jednou z filozofií závodu,“ vysvětluje Alexandr Nekvinda, proč začali dělat závod i pro menší účastníky.

Letošní novinkou je, že DHB je zařazen do série Multisport tour, která sdružuje závody ve skialpinismu, běhu a horských kol. Další informace najdete na www.dejwyhobeh.cz.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: archiv závodu