Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

13°

Svátek má

Krkonoše včetně národního parku loni zaznamenaly rekordní návštěvnost

17. 5. 2023

page.Name
Návštěvnost Krkonoš byla v roce 2022 rekordní. Krkonoše loni zaznamenaly více než 12,1 milionu návštěv, což je o 250.000 více než v dosud rekordním roce 2018. Vyplývá to z dat anonymizovaných údajů o pohybu uživatelů služeb mobilních operátorů a dat automatických sčítačů na hranici klidových území Krkonošského národního parku (KRNAP), uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Údaje jsou za celou oblast Krkonoše, včetně území Krkonošského národního parku.

"Samotný KRNAP pak v roce 2022 zaznamenal 5,76 milionu návštěv, téměř o milion více, než v roce 2018," uvedl Drahný.

V roce 2022 podle něj zájem lidí o Krkonoše navázal, po poklesu navštěvnosti během pandemie koronaviru, na předcovidový rostoucí trend. "Rok 2021, kdy ještě částečně platila některá protiepidemická opatření, byl v Krkonoších klidnější. Celé pohoří navštívilo 8,89 milionu lidí, tedy o 3,5 milionu návštěv méně, než v roce 2022. A v samotném KRNAP to bylo přes čtyři miliony návštěv, což je o 1,75 milionu méně než loni," uvedl Drahný.

Nejvyšší počty návštěvníků zaznamenaly Krkonoše jako celek v sobotu 12. února 2022, kdy se míjely dva turnusy jarních prázdnin, a v pátek 28. října 2022, ve sváteční den vzniku Československa a počáteční den prodlouženého víkendu, kdy vládlo příznivé počasí.

Oproti předchozím analýzám za roky 2017 a 2018 obsahuje aktuální zpráva o návštěvnosti Krkonoš za rok 2022 několik novinek. První z nich je analýza návštěvnosti jednotlivých horských středisek a vybraných konkrétních turistických cílů, jako je vrchol Sněžky nebo prameny Labe. "K dispozici jsou také údaje o tzv. křížové návštěvnosti. Je tak možné zjistit, například jaká místa nejčastěji v roce 2022 navštívili třeba lidé, kteří primárně směřovali na Benecko či do Janských Lázní," uvedl Drahný.

Analýza poskytuje i údaje o tom, odkud nejčastěji přijíždějí lidé do Krkonoš, včetně toho, kolik procent z celkového počtu tvoří Češi, loni jich bylo 82 procent. "V roce 2022 statistiky pozměnila v tomto bodě také ruská agrese vůči Ukrajině. Předpokládáme, že většina návštěvníků Krkonoš se SIM kartami, registrovanými na Ukrajině jsou spíše uprchlíci, kteří do Krkonoš spíše než za volným časem přijížděli za příležitostnou prací, či tu dočasně nouzově přebývali," uvedl Drahný.

Analýza je součástí projektu Usměrnění návštěvnosti vzhledem k zájmům ochrany přírody KRNAP, který podpořila EU z Evropského fondu pro rozvoj venkova v rámci Operačního programu Životní prostředí. Podle vedení Správy KRNAP je právě enormní návštěvnost Krkonoš spolu s důsledky změny klimatu největšími výzvami do budoucna.

Krkonoše jsou unikátní mozaikou horských ekosystémů a pro svou podobu se Skandinávií jsou někdy označované jako ostrov tundry uprostřed Evropy. KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Krkonošský národní park na české straně hor byl vyhlášen před 60 lety, 17. května 1963. Na polské straně hor vznikl Karkonoski Park Narodowy (KPN) v roce 1959.

(ČTK)
Ilustrační foto: Miloš Šálek