Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

18°

Zítra

21°

Svátek má

Některé vjezdy do KRNAP budou pod kontrolou detektorů zvuku

24. 5. 2023

page.Name
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) před začátkem letní sezony rozmístí na několika vstupech do KRNAP detektory zvuku. Cílem je efektivněji postihovat nelegální vjezdy motorových vozidel do národního parku. Půjde o testovací provoz. Detektory budou součástí kamerových bodů, které data zasílají na dispečink. Uvedl to mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Pokud se zařízení osvědčí, ostrý provoz na některých vytipovaných místech by mohl začít před letní sezonou 2024. Detektory dodává soukromá firma.

"Regulaci dopravy v KRNAP se věnujeme dlouhodobě, a toto je jeden ze střípků do mozaiky, jak lépe řešit nelegální vjezdy do KRNAP. Provoz vjezdu motorových vozidel kontrolují strážci KRNAP, ale nemohou být všude 24 hodin denně," řekl Drahný. Na plánované zahájení zkušebního provozu detektorů zvuku v Krkonoších upozornila Česká televize.

Ve zkušebním provozu je od loňského léta kamerový systém, který zaznamenává na vytipovaných místech průjezdy vozidel a vyhodnocuje podle databáze SPZ, které jede legálně a které nelegálně. Podle Drahného ale není kamerový systém samostatně pro potřeby Správy KRNAP dost efektivní, proto správa národního parku začne zkoušet detektory zvuku. Pokud se technologie osvědčí, detektory zvuku budou součástí kamerových bodů, tedy na vjezdech do národního parku, na desítkách míst.

"Kamerový systém se osvědčil, ale až na detaily, a to, že kamera se občas sepne až v okamžiku, kdy auto odjíždí, což je pro nás nedostačující. Novým nástrojem, který začneme letos zkoušet v terénu, je zvukový detektor, který spustí kameru v předstihu, než auto kontrolním místem projede. Je to nová technologie aplikovaná pro naše potřeby. Cílem je zklidnit podmínky v horách, které jsou pro vysoký počet nelegálních vjezdů, pro území národního parku nepřijatelné," řekl Drahný.

"V okamžiku, kdy ale systém zjistí vozidlo, které nemá oprávnění pro vjezd do národního parku, pak tato informace přijde úředníkům, kteří to začnou řešit. Pokud se technologie osvědčí, detektory zvuku doplní kamerové body. Za takové situace by mohla být těmito technologiemi osazena část Krkonoš již na letní sezonu 2024," řekl Drahný.

Jeden z vážnějších případů porušení návštěvního řádu motoristy z poslední doby se stal v srpnu 2021, kdy přes zákaz do Obřího dolu vjela skupina asi dvou desítek většinou zahraničních motorkářů. Poté, co policie po upozornění svědků dorazila do Pece pod Sněžkou, přistihla už jen některé z nich. Pokutu za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny dostali jen ti, kterým se to podařilo prokázat.

Krkonošský národní park se dlouhodobě potýká s enormní návštěvností. Návštěvnost KRNAP byla v roce 2022 rekordní. Krkonoše loni zaznamenaly více než 12,1 milionu návštěv, což je o 250.000 více než v dosud rekordním roce 2018. Nedávno zveřejněné údaje jsou za celou oblast Krkonoš včetně území KRNAP.

(ČTK)
Ilustrační foto: Správa KRNAP